Почна откупот на винско грозје во Кавадарци

Почна откупот на винско грозје во Кавадарци

Винаријата „Тиквеш” од Кавадарци го почна годинашниот откуп на винско грозје. Први ќе се откупуваат висококвалитетните сорти шардоне, рајнски ризлинг, темјаника, италијански ризлинг, совињон бел и траминец. Главниот енолог во визбата Марко Стојаковиќ денеска информираше дека цените на грозјето, од сортите, шардоне, рајнски ризлинг, италијански ризлинг и совињон бел се 19 денари за општа берба, а 22 денари ќе се плаќа за килограм грозје пакувано во гајба, исплатата ќе биде во рок од три дена….

Повеќе...

Денови на вино, мед, сирење и „Крафт-експо“ во Охрид

Денови на вино, мед, сирење и „Крафт-експо“ во Охрид

Во Охрид денеска почнуваат манифестациите „Денови на мед, вино и сирење“ и „Охрид крафт експо“. До 14 август охриѓани и туристите во градот на плоштадот „Крушевска Република“ кај Стариот Чинар ќе имаат можност повеќе да се запознаат со традиционалните производи главно од охридскиот регион. Први на агендата се „Деновите на мед” што ќе се одржат од денеска до деветти август со презентација на медот и производите од мед изработени од локалните производители. Потоа следува  Фестивалот…

Повеќе...

Македонија 28-ма по извоз на вино во светот, 173-та по увоз

Македонија 28-ма по извоз на вино во светот, 173-та по увоз

Македонија е на 28 место во светот според извозот на вино, а на 173-то според увозот, објави специјализираниот меѓународен сајт за статистика www.worldstopexports.com. Минатата година од извозот на вино земјава реализирала 52,4 милиони долари што е 0,1 отсто од извозот во светски рамки. Вредноста на македонскиот увоз, пак, лани достигнал 699.000 долари што е 0,002 процента од извозот во светот. Според „Worldstopexports“, светски лидери во извозот на вино се Франција, Италија, Шпанија, Австралија и Чиле со…

Повеќе...

Денови на вино, мед, сирење и „Крафт-експо“ во Охрид од 7 до 14 август

Денови на вино, мед, сирење и „Крафт-експо“ во Охрид од 7 до 14 август

Секторот за туризам и локален економски развој на Општина Охрид од 7 до 14 август годинава организира „Денови на мед, вино и сирење“ и „Охрид крафт експо“. Посетителите на манифестациите што ќе се одржат на плоштадот „Крушевска Република“ кај Стариот Чинар, ќе имаат можност повеќе да се запознаат со локалните производи на охридскиот регион. „Денови на мед” ќе се одржи во периодот од седми до деветти август, а ќе се презентираат медот и производите од…

Повеќе...

Винарија Бовин-20 години перфекционизам во производството на вино

Винарија Бовин-20 години перфекционизам во производството на вино

Винаријата Бовин од Неготино, слави две децении постoење. 20 години напорна работа, со фокус на квалитет а не на квантитет, создавајќи ексклузивни македонски вински брендови. Винаријатаденес извезува во 37 земји, на 5 континенти, произведувајќи ги трите најскапи вина во Македонија Erа, My Way и A’gupka. Во 2002-та година виното Александар од Бовин се служеше на венчавката на принцот Вилхем од Холандија. Оваа година вранецот My Way 2011 беше прогласено за едно од најдобрите црвени вина во светот освојувајќи највисоко златно признание на интернационален вински натпревар во Њујорк. Бовин е првата приватна винарија во Македонија, од која започна трендот на извоз на флаширани…

Повеќе...

И во Македонија се бараат сезонски работници: Дневница по 1.000 денари за берење на јаболка, грозје, аронија…

И во Македонија се бараат сезонски работници: Дневница по 1.000 денари за берење на јаболка, грозје, аронија…

Во земјава се бараат сезонски работници за берба на јаболка, грозје, аронија и друго овошје, во Ресен, Преспа, Берово, Кавадарци, а дневно може да се заработат по 700, 800 до 1000 денари, пишува Фактор. Во ресенско – преспанскиот крај ќе бидат потребни над 1000 берачи на јаболка оваа есен, иако на три локации паѓаше град кој направи штети и уништи дел од родот. „Во Преспа бербата почнува на 27 септември. Се бере до 1 ноември, четири…

Повеќе...

Нов дизајн за популарните „bag-in-box“ вина на „Тиквеш“

Нов дизајн за популарните „bag-in-box“ вина на „Тиквеш“

Вината со новиот дизајн веќе се достапни на одредени продажни места, а до крајот на месецот ќе се најдат на полиците во сите продажни објекти низ земјава. Омилените вина „Тиквешко бело“, „Тиквешко црвено“ и „Тиквешко розе“ од 3 литри во „bag-in-box“ пакување на ВВ „Тиквеш“ добија целосно нов дизајн на амбалажата. Новиот изглед на пакувањето ги следи современите пазарни трендови и одговара на специфичните очекувања на љубителите на вино во земјава и регионот, за постојани…

Повеќе...

Кратошија на „ТИКВЕШ“ меѓу топ 100 вина на британскиот пазар за 2018

Кратошија на „ТИКВЕШ“ меѓу топ 100 вина на британскиот пазар за 2018

  Во избор на независните трговци со вино во Велика Британија   Независните трговци со вино во Велика Британија на својот избор го класифицираа виното „Кратошија“ од бербата 2017 на Винарската визба „Тиквеш“ меѓу ТОП 100 вина на британскиот пазар за 2018 година. Во коментарот за „Кратошија“ судиите наведуваат дека со ова вино „се исполнува една од целите на изборот и на независниот вински пазар – да се откријат изненадувачки вина кои ги надминуваат очекувањата“…

Повеќе...

Лозарите бараат 15 денари за „вранец” и 13 за „смедеревка”, велат дека од Министерството се уште тактизираат

Лозарите бараат 15 денари за „вранец” и 13 за „смедеревка”, велат дека од Министерството се уште тактизираат

Лозарите бараат 15 денари за килограм „вранец” и 13 за „смедеревка”, ова, велат тие, се реалните производствени цени за најзастапените вински сорти кои тие ги пресметале за годинешнава гроздоберска реколта. Претседател на здружението „Напредни лозари” Трајче Кулев, за МИА информираше дека тие бараат откупувачите на грозје да покажат и банкарски гаранции за да докажат дека се сериозен партнер за откуп на родот, а плаќањето да го извршат во најкус можен рок. – Имавме неколку средби со…

Повеќе...

Започна бербата на трпезно грозје во Тиквешко

Започна бербата на трпезно грозје во Тиквешко

Започна бербата на најраните сорти трпезно грозје во Тиквешко. Претседателката на националната Федерација на фармери, Васе Мојсовска информираше за МИА дека во моментов се берат сортите „прима“ и „ранка”, а за некој ден ќе стартува и бербата на „кармен” и „кардинал”. Трајче Кулев, претседател на Здружението „Напредни лозари”, соопшти дека се работи на утврдување на количините грозје произведени оваа реколта, а се преговара и околу цените за винското грозје, чија берба следува во наредниот период….

Повеќе...

„Тиквеш“ нема да ги израдува малите акционери: Што ќе прави винарската визба со 2,5 милиони евра?

„Тиквеш“ нема да ги израдува малите акционери: Што ќе прави винарската визба со 2,5 милиони евра?

Наместо дивиденда за акционерите, добивката ќе биде реинвестирана.  Добивката која изнесува 570 денари по акција односно 2,5 милиони евра да биде реинвестирана, предлага Управниот одбор на најголемата македонска винарска визба Винарската визба „Тиквеш“ да ја реинвестира цената нето добивка остварена во 2017 година, предлага Управниот одбор на акционерите. Ова е предлог одлука што ќе се најде на дневниот ред на акционерското собрание на најголемиот македонски извозник на вино во шишиња и предвидува 153,4 милиони денари…

Повеќе...

Плодна година во лозарството, се најавува голем интерес за откуп на грозјето

Плодна година во лозарството, се најавува голем интерес за откуп на грозјето

Годинава за лозарството ќе биде плодна. Грозје има многу, а се најавуваат и доста побарувања, истакнаа градоначалниците на Кавадарци, Росоман и Неготино по денешната средба со инистерот за земјоделство Љупчо Николовски. Според нив, се работи на утврдување на производствената цена. На средбата било нагласено и дека „Повардарие“ ќе го исплати долгот кон лозарите до 15 јуни. – Разговаравме околу годинашниот откуп на грозјето, како и околу измените и дополнувањата на законските одредби со цел лозарите…

Повеќе...

Две нови злата за вината на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“

Две нови злата за вината на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“

Врвните македонски вина на Винарската визба „Тиквеш“ и бутик винарницата „Домен Лепово“ освоија две нови златни и шест сребрени медали на реномирани светски вински натпревари кои се одржуваат во Белгија и Франција. Поконкретно, на годинешниот вински натпревар „Concurs Monddial de Bruxelles“ што се одржа во Брисел, на виното „Т’га за југ“ од бербата 2016-та му е доделен златен медал, а сребрени медали добија пет вина, и тоа: „Александрија куве (црвено)“ и  „Вранец Special Selection“ од…

Повеќе...

Лозарството со одржливо решение на среден рок

Лозарството со одржливо решение на среден рок

На среден рок се прави стратегија за подобар пласман на грозјето кое е една од нашите стратегиски култури. Владата и оваа година ќе биде медијатор во разговорите со цел  изнаоѓање одржливо решение од интерес и на лозарите и на откупувачите, рече попладнево премиерот Зоран Заев. На среден рок се прави стратегија за подобар пласман на грозјето кое е една од нашите стратегиски култури. Владата и оваа година ќе биде медијатор во разговорите со цел  изнаоѓање одржливо решение…

Повеќе...

Светски конгрес на винските витешки здруженија 2018

Светски конгрес на винските витешки здруженија 2018

Здружението на Европското винско витештво – Конзулат за Македонија, е организатор на јубилејниот 50-тиот Меѓународен конгрес на светските вински здруженија (FICB). Одржувањето на Светскиот вински конгрес во Република Македонија претставува голема чест и признание на квалитетот на македонските вина и активноста на Македонскиот вински витешки ред, имајќи предвид дека Светските конгреси се одржуваат на секои две години, а претходните два Конгреса се одржаа во Франција во областа Шампањ (2014) и во САД, Калифорнија во Сонома…

Повеќе...

Винариите бараат поддршка од државата за успешен извоз

Винариите бараат поддршка од државата за успешен извоз

  Македонските винарници бараат државна поддршка за успешен пласман. Посочуваат дека се соочуваат со голема конкуренција на странските пазари, а од навремениот извоз зависи и откупот на грозјето. Министерот Николовски вели- сакаме да ги слушнеме и винарите и лозарите, за цените да бидат прифатливи и за двете страни… Доколку сакаме да се зголеми извозот на флаширано вино, потребна е поголема поддршка на државата, со што би се олесниле пласманот и освојувањето нови пазари, велат домашните…

Повеќе...

Кавадарци ги почна активностите за „Тиквешки гроздобер”

Кавадарци ги почна активностите за „Тиквешки гроздобер”

Општина Кавадарци ги почна активностите околу претстојната традиционална стопанско-културна и туристичка манифестација „Тиквешки гроздобер”. Целта е, како што велат од Кабинетот на градоначалникот Митко Јанчев, што повеќе кавадарчани да бидат вклучени во организацијата и поголем број да учествуваат на карневалот. Општината со јавен оглас ги повика да бидат дел од манифестацијата. – Би било добро да се пријават сите кои имаат интересни и оригинални идеи и предлози за збогатување на програмата на „Тиквешки гроздобер“. Сакаме…

Повеќе...

Се произведува квалитетно вино, потребна е засилена промоција

Се произведува квалитетно вино, потребна е засилена промоција

На околу 25 илјади хектари се протега виновата лоза во Македонија. Земјава произведува квалитет. Потребна е засилена промоција. Визбите веќе ги освојуваат европските и светските пазари… Како приказна без почеток и крај со безброј вкусови, тајни рецепти, традиција со векови. Богато црвено или суво бело. Го нарекуваат пијалок на боговите, го поистоветуваат со мистерија доведена до најголема перфекција. Но, никој не ја открива неговата моќ да подари ведрина и дар на говорот. Енолозите само мудро…

Повеќе...

Традиционално закројување на лозовите насади

Традиционално закројување на лозовите насади

Лозарите денеска традиционално на денот на Свети Трифун, кој се смета за нивни заштитник, ќе ги закројат лозовите насади. Винарската визба „Тиквеш“ организира закројување на лозјата на локацијата „Лепово“ каде покрај менаџерскиот тим на винаријата се очекува да присуствуваат и владини преставници. Закројување на лозјата се организира и во месноста Ајватовци во општина Илинден. Закројувањето ќе почне со божествена литургија во црквата „Свети Трифун“, а во рамки на одбележувањето на празникот, ќе биде избрано и…

Повеќе...

Тиквешките лозари се запознаени со современата опрема за кроење

Тиквешките лозари се запознаени со современата опрема за кроење

Пред тиквешките лозари вчера беа презентирани современи алатки за кроење лозје со кои се олеснува работата на земјоделците. Презентацијата беше во организација на Агенцијата за поттикнување на развој на земјоделството. – Оваа современа опрема земјоделците можат да ја набават преку националните и програмите за рурален развој, како и преку ИПАРД програмата, која е многу значајна за придвижување на македонското земјоделско стопанство кон европското. Добро знаеме дека во претходниот период не беа доволно искористени средствата од…

Повеќе...

Љубов, музика и вино – „Рамстор мол“ се претворам во Валентино

Љубов, музика и вино – „Рамстор мол“ се претворам во Валентино

Жива музика на харфа, дегустација на вината на „Тиквеш“ и слатки подароци – се само дел од љубовната атмосфера која ќе се приреди во утре. За вљубените секој ден е денот на љубовта, а пак за љубителите на доброто вино, секоја прилика е повод за наздравје. Но, спојот на овие две убави работи е токму на 14 февруари, кога целиот свет слави и изразува љубов, соопшти „Рамстор мол“. „По тој повод, Рамстор Мол се претвора…

Повеќе...
1 2 3 12