Николовски: Лозарите мора да ги добијат тешко заработените пари

Николовски: Лозарите мора да ги добијат тешко заработените пари

Одговарајки на пратенички прашања, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, на вчерашната собраниска седница потенцираше дека се работи на целосно расчистување на долговите што винарницата „Повардарие“ ги има кон лозарите. “Паралелно, го решаваме и проблемот со винарницата „Стефанс винери“, за која што веќе е отворена предстечајна постапка, а лозарите како најголеми доверители ќе бидат први исплатени. Лозарите мора да ги добијат тешко заработените пари” – истакна Николовски. “Пред почетокот на новата реколта исплативме…

Повеќе...

Лозари пријавуваат побарувања за неплатено грозје од 2015 година

Лозари пријавуваат побарувања за неплатено грозје од 2015 година

Лозари кои побаруваат пари за предадено грозје од реколтата 2015 во некогашната винарница „Стефани” од Кавадарци, доставуваат документи во новоформираното Здружение на лозаропроизводители „Напредни лозари”, со цел да си ги наплатат парите од фирмата која ќе оди во стечај. – Како застапници на интересите на производителите на грозје, целта е да имаме евиденција колкави се вкупните побарувања на лозарите од таа винарија, како нејзини доверители. Ние ќе настојуваме парите кои се должат, да бидат исплатени,…

Повеќе...

Свети Трифун: Владата најавува зголемени субвенции, лозарите се жалат на ниските цени

Свети Трифун: Владата најавува зголемени субвенции, лозарите се жалат на ниските цени

Државата ќе ги зголеми субвенциите за  лозарите  кои имаат  помеѓу 1 и 10 хеткари лозови насади, дополнителна помош  од 12 илјади денари ќе добијат и они кои ќе ги обноват сортите. Ова се дел од новините кои ги најави министерот Николовски на старот  на сезоната на закројувањеот на лозјето. Сетоа тоа треба да помогне лозарите да го  подобрат квалитетот на лозјето  и поголем пласман. Лозарите пак и овој Св. Трифун со исти проблеми. Се пожалија…

Повеќе...

Премиерот Заев во посета на Тиквешијата: Остануваме партнер на лозарите и за поголема откупна цена

Премиерот Заев во посета на Тиквешијата: Остануваме партнер на лозарите и за поголема откупна цена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделие, Љупчо Николовски и советничката за земјоделие, Ленче Николовска и други, денеска во Кавадарци присуствуваше на одбележувањето на празникот на лозарите и винарите, Св. Трифун. Премиерот Заев во Кавадарци, заедно со Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, со градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, и со претставници на дипломатскиот кор, им го честитаа празникот на граѓаните од Кавадарци. При посетата на Кавадарци, премиерот Заев…

Повеќе...

Трибина на лозарите: Утврдени заклучоци од кои нема отстапување

Трибина на лозарите: Утврдени заклучоци од кои нема отстапување

Со посебни мерки лозарите да бидат обесштетени од државата за старите долгови од визбите. До јуни годинава подрачната единица на министерството за земјоделство да се произнесе за очекуваните количини на грозје, а визбите за планираните количини за откуп. Цената на килограм грозје да се утврди согласно трошоците за производство и просечната нето плата во земјава. За секој килограм грозје визбите да дадат банкова гаранција или државата да даде гаранции. Ова се заклучоците што лозарите ги…

Повеќе...

Ке се формира ново Здружение на лозари во Кавадарци

Ке се формира ново Здружение на лозари во Кавадарци

Во петок, 26.јануаруи 2018 година  во 17 часот по иницијатива на група лозаропроизводители и градоначалникот Митко Јанчев се организира  трибина за формирање ново здружение на лозаропроизводители. Трибината е закажана да  се одржи во Дом на култура Иван Мазов Климе. Ќе биде присутен Градоначалникот Митко Јанчев, претставници од винарските визби, пратениците од Кавадарци и лозаропрозиводители.Оваа трибина има за цел отворено да се разговара за сите проблеми со кои се соочуваат земјоделците стовремено  да добијат и ново Здружение…

Повеќе...

Се формира ново здружение на лозари бидејќи лидерот Аризанов го направи вмровско старото!

Се формира ново здружение на лозари бидејќи лидерот Аризанов го направи вмровско старото!

Лозарите од Тиквешијата ќе добијат ново здружение, бидејќи во изминатиов период веќе постоечкото, Агротиквешија, на чело со лидерот Љупчо Аризанов беше на мета на критики поради тоа што стана еден вид на политичка алатка на ВМРО ДПМНЕ. Имено, Аризанов, претседател на регионалниот Сојуз на лозари, Агротиквешија, често беше на мета на напади поради своите политички ставови и завземање на политичка страна, наместо да ги стави во прв план потребите на лозарите, кои се во незавидна…

Повеќе...

Дополнителни субвенции за лозарството

Дополнителни субвенции за лозарството

Земјоделците ќе добијат дополнителни два денари субвенција за килограм винско грозје. Право на користење на овие пари ќе имаат земјоделците со лозови насади, и остварено и предадено производство во регистрирани винарници.

Повеќе...

Повардарие ќе го исплати долгот кон лозарите до крајот на годината

Повардарие ќе го исплати долгот кон лозарите до крајот на годината

На состанокот, раководство на ВВ „Повардарие“ изрази уверување дека ќе бидат комплетно расчистени долговите кон лозарите за преземеното грозје за 2014, 2015 и за 2016 година. Од винарската визба посочија дека имаат залихи за извоз во странство од чија што продажба  ќе се се реализира исплатата на долговите кон лозарите. 

Повеќе...

Протест пред „Повардарие“ поради неисплатени обврски кон лозарите

Протест пред „Повардарие“ поради неисплатени обврски кон лозарите

„Всушност станува збор за блокада. Блокирани се двете капии на винаријата и не дозволуваме влез или излез на било каков имот на винарската визба. Овој протест легално е пријавен во полиција. Работата е што не го почитуваат договорот што е потпишан, има луѓе со неисплатени обврски од 2014 година“, рече Илија Јанчев, член на Иницијативниот одбор за протестот.

Повеќе...

Почнува исплатата на субвенциите за овоштарите и лозарите

Почнува исплатата на субвенциите за овоштарите и лозарите

На почетокот на неделава ќе бидат исплатени субвенциите за овоштарите и лозарите, соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. „Изготвени се решенијата за исплата на 544 овоштари во висина од 28 милиони денари, пари што производителите ќе ги добијат на почетокот неделава“, соопшти МЗШВ. Освен за овоштарство, изготвени се и решенијата за исплата на субвенции за лозарство и за штетите од невремето во општина Гази Баба. Исплатата и на овие субвенции ќе биде на почетокот…

Повеќе...

Исплата на винско грозје

Исплата на винско грозје

Винарските визби главно се придржуваат до законските рокови за исплата на ратите за откупеното винско грозје. До 15-ти февруари треба да ја исплтатат и втората рата од 40 проценти што ја должат на лозарите за ланскиот род. До утре винските визби треба да им ја платат на лозарите и втората рата од 40 проценти за купеното грозје. Според законот исплатата е во рокод 6 месеци и на 3 рати од преземањето на откупениот род. Првата…

Повеќе...

Измрзнаа лозовите насади во Тиквешијата, нов проблем за лозарите од овој регион

Измрзнаа лозовите насади во Тиквешијата, нов проблем за лозарите од овој регион

Ниските температури во тиквешијата беа немилосрдни кон лозарите од овој регион. Изминатата недела беше регистрирани екстремно ниски температури кои предизвикаа мрзнење на некои сорти лозов насад и до 60%. Штетите се огромни. Лозарите се соочуваат со уште еден проблем,-22 степени целзиусови беа измерени во  некои делови од тиквешко кои допринесоа измрзнувањето кај сортата Вранец и тоа до 40%. Од трпезните сорти големо измрзнување од 40 до 50% има кај сортата Афус Али, од 45 до…

Повеќе...

Винариите го откупуваат грозјето во Повардарието – Лозарите ја добиваат првата рата

Винариите го откупуваат грозјето во Повардарието – Лозарите ја добиваат првата рата

Дел од лозарите веќе ги добија парите од првата рата за предаденото грозје, а останатиот дел од лозарите винариите треба да им ја исплатат првата рата по 15 декември, коа истекува и законскиот рок. Доколку пак винариите не го испочитуваат законскиот рок ќе следат и санкции за винариите, односно одземање на лиценцата со што сите приливи кои ќе ги имаат од продаденото вино ќе треба да одат во исплаќање на ратата за лозарите. Исто така…

Повеќе...

Лозарите подигаат нови насади, аплицирањето за субвенции е до 30-ти септември

Лозарите подигаат нови насади, аплицирањето за субвенции е до 30-ти септември

До 30-ти септември лозарите и овоштарите ќе можат да побараат финансиска поддршка за нови насади подигнати од 1-ви јануари до 30-ти септември 2016 година. Субвенциите се од 50 до 75 проценти, во зависност од возраста на земјоделецот и местото на насадите, а поддршката може да биде најмногу до 2,5 милиони денари по корисник.

Повеќе...

Лозарите нервозни, родот им пропаѓа – откуп нема

Лозарите нервозни, родот им пропаѓа – откуп нема

Пред производителите на грозје е уште една закана за пропаѓање на родот. Метеоролозите најавуваат обилни врнежи од дожд и опаѓање на температурата. Тоа дополнително им ги зголемува грижите и нервозите, бидејќи е реална закана да пропадне родот. Стручњаците објаснуваат дека секој нареден дожд ќе ја намали шеќерноста на грозјето.

Повеќе...

Лозарите нема да чекаат пролет за да земат пари

Лозарите нема да чекаат пролет за да земат пари

Новите измени и дополнувањата на Законот за виното предвидуваат исплатата на 3 рати, од кои првата во висина од најмалку 20% најдоцна до 15 декември во годината кога е извршен откупот, втората во висина од најмалку 40% најдоцна до 15 февруари наредната година, и остатокот најдоцна до 30 април наредната година.

Повеќе...

Лозарите и винарите со преговори за откупната цена

Лозарите и винарите со преговори за откупната цена

– Винарниците сакаат да ги диктираат цените. Ние не се согласуваме со понудените откупни цени на винското грозје, кои четири години не се променети. Заштитните средства, односно трошоците на лозарите секоја година се зголемуваат за 20 отсто. Винарниците не се придржуваат кон тоа што сме се договориле и не го почитуваат трудот и средствата за лозарите, вели Љупчо Аризанов, претседател на регионалниот Сојуз на лозарите „Агротиквешија“.

Повеќе...

Лозарите очекуваат поголем и поквалитетен род на грозјето годинава

Лозарите очекуваат поголем и поквалитетен род на грозјето годинава

Според лозарите клучен фактор се временските услови пред и за време на бербата. Ако се погодни тогаш и квалитетот ќе биде на повисоко ниво во однос на ланската реколта.

Повеќе...
1 2