fbpx
ВестиТоп вести

Намаленото производство ја крена цената на бостанот

Добра цена има – нема бостан. Така отприлика може да се претстави годинашната ситуација со струмичкиот бостан. Во екот на бербата, производителите од подбеласичките села каде растат највкусните лубеници, велат дека тоа што нема константна цена и откуп е најголем проблем и најголемо разочарување. Затоа го намалиле производството.

И земјоделските здруженија, но и подрачното министерство за земјоделство се согласни дека производството на бостан е десеткувано.

Пред десетина години, во струмичко се садеа помеѓу 1.500 и 1.800 хектари бостан.

извор: телма

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close