Kајсијата и бадемот ќе имаат помал род поради ниските температури

Kајсијата и бадемот ќе имаат помал род поради ниските температури

Скоро во цела Македонија, посебно во житородните региони, има снежна покривка од шест до 20 сантиметри. Ниските температури што ја зафатија Македонија нема да предизвикаат проблеми во земјоделството. На удар се само овошките, особено кајсијата и бадемот кои во некои делови од земјата веќе процветаа, но, како што велат агрометеоролозите, и кај нив не се очекуваат поголеми штети, само евентуално проретчување на родот. Снежната покривка која некаде достигнува и до 50, па и 90 сантиметри,…

Повеќе...

Десет здрави намирници за борба против стрес

Десет здрави намирници за борба против стрес

  Брзото темпо на живот носи стрес, и затоа ни се потребни намирници кои ќе ни помогнат за борба со него. Pick the brain објави листа на намирници кои ќе ви помогнат да се изборите со стресот и да си го вратите животниот баланс. Тука спаѓаат боровница, млеко, црно чоколадо, лосос, авокадо, зелен чај, портокали, бадеми, спанаќ, и интегрален ориз. Боровницата има антиоксиданси, витамини Е и Ц. Млекото има витамини А, Д, калциум, антиоксиданси. Чоколадо…

Повеќе...