fbpx

Агро бизнис

Странски работници почнаа со работа во земјоделието и млечниот сектор

Странски работници почнаа со работа во земјоделието и млечниот сектор

Срамежливо започна процесот на увоз на работна сила од странство. Првите 6 работници од Индија пристигнаа во Свети Николе, преку…
Секој петти роден на Балканот живее во странство

Секој петти роден на Балканот живее во странство

Дваесет проценти од лицата родени во регионот на Западен Балкан живеат во странство, со што се намалува потенцијалот за раст…
Kаменоломите го оштетуваат квалитетот на јагодите

Kаменоломите го оштетуваат квалитетот на јагодите

Одгледувачите на јагоди во село Чифлик се жалат дека околните каменоломи ги загадуваат нивните производи. Тие велат дека ќе бидат…
Хаварија на каналот на системот Макарија од кој се наводнуваат земјоделски површини во Росоманско

Хаварија на каналот на системот Макарија од кој се наводнуваат земјоделски површини во Росоманско

Хаварија на сифонот на левиот магистрален канал на системот Макарија, од кој се наводнуваат земјоделски површини во Росоманско, се случи…
Претпладне сончево, попладне наместа дожд

Претпладне сончево, попладне наместа дожд

Претпладне сончево со умерена облачност, од пладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Наместа ќе…
СЗО повикува да прекине субвенционирањето на тутунот, Македонија меѓу посочените земји

СЗО повикува да прекине субвенционирањето на тутунот, Македонија меѓу посочените земји

Светската здравствена организација (СЗО) повика да прекине субвенционирањето на тутунот во многу земји, укажувајќи на штетното влијание на оваа култура…
Холандските фармери ќе добијат 1,5 милијарди евра за да стават клуч на врата

Холандските фармери ќе добијат 1,5 милијарди евра за да стават клуч на врата

Европската комисија одобри финансиски средства од 1,47 милијарди евра за планираното намалување на добитокот во Холандија. Парите ќе бидат наменети…
Доцни сеидбата на оризот во Чешиново поради несолидарност меѓу земјоделците

Доцни сеидбата на оризот во Чешиново поради несолидарност меѓу земјоделците

– Сеидбата на оризот на околу 300 хектари во атарот на селото Чешиново сè уште не е почната, иако истекува…
Битиќи: Со донесувањето на закон за задолжително осигурување ќе се овозможи сигурност во земјоделското производство

Битиќи: Со донесувањето на закон за задолжително осигурување ќе се овозможи сигурност во земјоделското производство

Со донесување на новиот закон за задолжително земјоделско осигурување, кој е во фаза на подготовка, земјоделското осигурување ќе стане задолжително…
Од 1 јули граѓаните ќе плаќаат поскапа струја за 8 отсто

Од 1 јули граѓаните ќе плаќаат поскапа струја за 8 отсто

Од 1 јули сметките за електричната енергија ќе бидат повисоки за 8 отсто, поради враќање на ДДВ-то од 10 на…
Сезона на јагоди!

Сезона на јагоди!

Конечно започна сезоната на јагоди, вкусно и омилено овошје на многумина. Освен со вкусот освојуваат и со своите здравствени придобивки.…
Претпладне сончево со умерена облачност, од пладне нестабилно со локален пороен дожд

Претпладне сончево со умерена облачност, од пладне нестабилно со локален пороен дожд

Претпладне сончево со умерена облачност, од пладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. На места процесите ќе…
Отпадоци во главниот канал на хидросистемот „Брегалница“ предизвикаа опасност од поплавување во Кочани

Отпадоци во главниот канал на хидросистемот „Брегалница“ предизвикаа опасност од поплавување во Кочани

Граѓанска неодговорност предизвика опасност од излевање на водата од десниот магистрален канал на хидросистемот „Брегалница“ и поплавување на куќи и…
Поскапуваат бензините, цената на дизелот останува иста

Поскапуваат бензините, цената на дизелот останува иста

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се зголемуваат за 2,00 денара по литар, а на…
Aвионско засејувања на облаците, оваа година сепак нема да продолжи

Aвионско засејувања на облаците, оваа година сепак нема да продолжи

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопантсво заедно со Управата за хидрометеоролошки работи ги известува земјоделците и пошироката јавност во Република…
Невремето предизвика поплавување и штети во гостиварско

Невремето предизвика поплавување и штети во гостиварско

Невремето со пороен дожд и град во Гостивар предизвика краткотрајни проблеми во сообраќајот на одредени локации и поплавување на семејни…
Претпладне умерено облачно, попладне наместа силен ветер и изолирана појава на град

Претпладне умерено облачно, попладне наместа силен ветер и изолирана појава на град

МЕТЕО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Во попладневните часови на места ќе има појава на краткотрајно невреме со поинтензивен дожд и електрични празнења, силен…
Силен дожд со град попладнево во Велес

Силен дожд со град попладнево во Велес

Силен дожд со град попладнево околу 14 часот го зафати Велес. Велешките главни и споредни улици во ниските делови од…
Лани 22 земјоделци загинале при вршење земјоделски работи

Лани 22 земјоделци загинале при вршење земјоделски работи

Едукација, совесност и спроведување на законот заштита на работното место се главните чекори за да се спречи ниското ниво на…
Лајк за малиот Емре, златни деца си имаме!

Лајк за малиот Емре, златни деца си имаме!

Абду Самед на Фб групата Македонски тутунари сподели фотографија од малиот Емре со саргија со расад од тутун. Во тек …
Од органски отпад до струја, топлина и хумус: „Био ентерпрајз“ е пример за циркуларна економија

Од органски отпад до струја, топлина и хумус: „Био ентерпрајз“ е пример за циркуларна економија

Најсовремена технологија за производство на чиста енергија, решавање на проблемот со органскиот отпад во дел од државата, и се разбира…
Back to top button
Close