fbpx

Агро бизнис

За Курбан Бајрам во дебарско до денеска продадени над 2 илјади грла овни и овци

За Курбан Бајрам во дебарско до денеска продадени над 2 илјади грла овни и овци

Во пресрет на одбележувањето на големиот муслимански празник Курбан бајрам, во Дебарско, во тек е продажба на овни и овци…
Поскапува дизелот

Поскапува дизелот

Максималните цени на горивата ќе изнесуваат: Моторен бензин       Еуросупер БС – 95                 …
Поскапува струјата, понудата на ЕСМ е за 5 отсто поскапо да ја продава својата струја на ЕВН ХОУМ

Поскапува струјата, понудата на ЕСМ е за 5 отсто поскапо да ја продава својата струја на ЕВН ХОУМ

Поскапува струјата.  Според, неофицијални информации ЕСМ дале понуда нивната струја на универзалниот снабдувач да му ја продаваат за 5 отсто…
Во Кочанско, воздухот е повеќе загаден од производството на оризот отколку од возилата

Во Кочанско, воздухот е повеќе загаден од производството на оризот отколку од возилата

Емисијата на стакленички гасови од еден хектар оризово поле кое се одгледува под вода, е приближно колку едно возило кое…
На пазарот во БиХ, макарони од Романија опасни по здравјето

На пазарот во БиХ, макарони од Романија опасни по здравјето

Агенцијата за безбедност на храна на Босна и Херцеговина беше известена преку Системот за брзо предупредување за храна и добиточна…
Рестрикции на водата за наводнување од брана Водоча најавувааат  од подружницата на водостопанство во Струмица

Рестрикции на водата за наводнување од брана Водоча најавувааат  од подружницата на водостопанство во Струмица

Во хидроакумулациите во Струмичко има доволно вода за пиење и наводнување, но заради помалото ниво единствено од акумулацијата „Водоча“ е…
Колку треба да биде цената на житото! Денес во Светиниколе средба на полјоделците!

Колку треба да биде цената на житото! Денес во Светиниколе средба на полјоделците!

СРЕДБАТА НА ПОЛЈОДЕЛЦИТЕ ЌЕ СЕ ОДРЖИ! Почитувани полјоделци Ве информираме дека како Националната земјоделска мрежа по барање на голем број…
Негативни емоции на работниците ја чинат светската економија дури 8,9 трилиони долари

Негативни емоции на работниците ја чинат светската економија дури 8,9 трилиони долари

Минатогодишното истражување на американската компанија Галуп утврди дека секојдневните негативни емоции на вработените ја чинат светската економија дури 8,9 трилиони…
Променливо облачно, претпладне со повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Променливо облачно, претпладне со повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Променливо облачно, претпладне со повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на краткотрајно…
Земјоделците да внимаваат со опремата за наводнување во близина на далноводите

Земјоделците да внимаваат со опремата за наводнување во близина на далноводите

МЕПСО ги предупредува земјоделците во екот на сезоната за наводнување и жетва да бидат особено внимателни додека ракуваат со опремата…
Откорнати дрвја, искршени гранки на Шеталиштето во Битола

Откорнати дрвја, искршени гранки на Шеталиштето во Битола

Фото Анета Блажевска Денеска поладнето Битола и регионот ги зафати невреме со посилен ветер и дожд. Од силината на ветрот…
Пожар на фарма за сточна храна и цистерна со метан во Пелагонија

Пожар на фарма за сточна храна и цистерна со метан во Пелагонија

На 12.06.2024 во 12.32 часот во СВР Битола било пријавено дека помеѓу с.Логоварди и с.Новаци настанал пожар во објект на…
Мечка убила и изела шест овци во трло во гостиварското село Равен

Мечка убила и изела шест овци во трло во гостиварското село Равен

Мечка пред два дена убила и изела неколку овци откако влегла во трло кај селото Равен, Гостиварско, соопшти утрово Центарот…
Известување до сточарите-За Курбан Бајрам строго ќе се санкционира колење и продажба на животни на јавни површини

Известување до сточарите-За Курбан Бајрам строго ќе се санкционира колење и продажба на животни на јавни површини

Во пресрет на муслиманскиот празник Курбан Бајрам, Општина Гостивар соопшти дека во соработка со претпријатието „Прогрес пазари”, како локација за…
Малишиќ – Лебот поскапе поради зголемените цени на пченицата на светските берзи

Малишиќ – Лебот поскапе поради зголемените цени на пченицата на светските берзи

Белиот и полубелиот леб на парчиња поскапеа за 10 отсто и наместо за 29, се продаваат за 33 денари. Причина,…
Денес топло, преку ноќта се очекува локално невреме

Денес топло, преку ноќта се очекува локално невреме

Сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а наместа повремено засилен ветер од…
Денес во Чачак Србија град колку тениско топче, секое овошје е смачкано и на земја

Денес во Чачак Србија град колку тениско топче, секое овошје е смачкано и на земја

Секое овошје е смачкано и на земја, ова не се памети.  Во текот на попладневните часови силно невреме го зафати…
Поскапеa лебот сечен на парчиња, переците и кифлите

Поскапеa лебот сечен на парчиња, переците и кифлите

Лебот на парчиња од Жито Лукс од пред една недела наместо за 30 денари се продава за 34 денари. Од…
Алармантно-Се помалку корисници на воени и земјоделски пензии

Алармантно-Се помалку корисници на воени и земјоделски пензии

Податоците на Министерството за труд и социјална политика покажуваат дека бројот на пензионери во месец март годинава достигнал 338.336 лица.…
Денес портокалово ниво за опасност од високи температури

Денес портокалово ниво за опасност од високи температури

АКТУЕЛНО МЕТЕО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Денес ќе се задржи сончево и многу топло време. Според прогнозираните и пресметаните гранични вредности на екстремни…
Back to top button
Close