fbpx

Млад земјоделец

Кој им украде 25 милиони евра на лозарите?

Кој им украде 25 милиони евра на лозарите?

Жителите на Тиквешијата се соочуваат со невиден егзистенцијален  притисок кој во момент може да експлодира во социјална револуција. Малку ли…
МЗШВ до младите земјоделци: Во тек е јавниот повик за поддршка во почнување земјоделска дејност

МЗШВ до младите земјоделци: Во тек е јавниот повик за поддршка во почнување земјоделска дејност

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги потсетува младите земјоделци дека до 15 октомври е активен јавниот повик за мерката…
Ѓулшен Таири-нашата земјоделка хероина од преспанското село Крани

Ѓулшен Таири-нашата земјоделка хероина од преспанското село Крани

Ѓулшен Таири е млада жена земјоделец од преспанското село Крани. Таа е и мајка и сопруга и домаќинка и успеша…
Од 2017 година до денес 838 млади земјоделци добиле финансиска поддршка за мерката – Млад земјоделец

Од 2017 година до денес 838 млади земјоделци добиле финансиска поддршка за мерката – Млад земјоделец

Младите земјоделци се во фокусот на сите мерки, програми и политики, кои изминативе години ги креира Министерството за земјоделство, шумарство…
Сончево и топло со мала облачност и повремен ветер

Сончево и топло со мала облачност и повремен ветер

Сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен јужен, а во западните делови повремено засилен…
За прв пат од оваа година, авансна исплата во износ од 40% за младите кои ќе добијат грант за мерката „Млад земјоделец“

За прв пат од оваа година, авансна исплата во износ од 40% за младите кои ќе добијат грант за мерката „Млад земјоделец“

Во тек  е јавниот повик за Мерката 112 „Помош на млади земјоделци за започнување на земјоделска дејност“ позната како мерка  „Млад земјоделец“…
Како до трактор и приклучна механизација со 60% грант преку ИПАРД: Услови и потребна документација

Како до трактор и приклучна механизација со 60% грант преку ИПАРД: Услови и потребна документација

Јавниот повик за мерка 1 од новата ИПАРД III програма овозможува кофинансирање во вид на неповратен грант во износ од 60%…
Памуков-Преполовен бројот на струмички земјоделци што аплицирале за субвенции

Памуков-Преполовен бројот на струмички земјоделци што аплицирале за субвенции

Производителот и претседател на Потсекторската група градинарство,  Драги Памуков, вели дека преполовен е бројот на земјоделци што аплицирале за субвенции…
Николовски со повик-Подгответе се за аплицирање за новата ИПАРД 3 програма за мерките 1 и 7

Николовски со повик-Подгответе се за аплицирање за новата ИПАРД 3 програма за мерките 1 и 7

Министерот Љупчо Николовски со најава-до земјоделците и до сите граѓани заинтересирани за аплицирање од мерките во ИПАРД програмата е дека…
Николовски и Бачовски од Битола: Започнавме со доделување на првите 730 решенија за набавка на трактори

Николовски и Бачовски од Битола: Започнавме со доделување на првите 730 решенија за набавка на трактори

Модернизацијата на земјоделството значи држење на чекор со времето и технологијата. Министерството за земјоделство, шуарство и водостопанство пред себе си…
Пчеларите од кумановско загрижени за сезоната поради секојдневните врнежи

Пчеларите од кумановско загрижени за сезоната поради секојдневните врнежи

Пчеларите од кумановскиот регион се загрижени за влијанието на временските услови за годинашните приноси, информираа денеска од здружението „Пчела“. Изминатиов…
ВИДЕО! Кавадарци домаќин на 51 тракторски натпревар на ученици од средните стручни училишта

ВИДЕО! Кавадарци домаќин на 51 тракторски натпревар на ученици од средните стручни училишта

Домаќин на натпреварите беше СОЗШУ„Ѓорче Петров,, а учествуваа 10 училишта од земјоделска-шумарска струка и едно од шумарска oд Македонија.Натпреварувачите своето…
Панде Дамчевски сам си направи приклучна машина за тракторот

Панде Дамчевски сам си направи приклучна машина за тракторот

Панде Дамчевски  од битолското село Оптичари, сам си направи брана, приклучна машина за тракторот, која се користи за рамнење и…
Пекарите од денес ќе испорачуваат леб и по 33 денари

Пекарите од денес ќе испорачуваат леб и по 33 денари

Пекарската индустрија од денес ќе почне да испорачува бел и полубел леб од 33 денари, но ќе поведе и судска…
Николовски уште во декември најави дека со новиот буџет први субвенции ќе земат лозарите

Николовски уште во декември најави дека со новиот буџет први субвенции ќе земат лозарите

Лозарите бараат исплата на редовните субвенции од хектар за оддржување на лозовите и овошните насади, да се исплатат пред празникот…
Интервју на Никица Бачовски за Зелена берза-Неселективна исплата на СУБВЕНЦИИТЕ!

Интервју на Никица Бачовски за Зелена берза-Неселективна исплата на СУБВЕНЦИИТЕ!

Никица Бачовски, директор на Платежната агенција одговора на прашањата на читателите на Зелена берза, за исплатата на субвенциите и за…
Бачовски потврдува-За предадено млеко сточарите ќе добијат пари и Интервентен фонд и од дирекните плаќања

Бачовски потврдува-За предадено млеко сточарите ќе добијат пари и Интервентен фонд и од дирекните плаќања

Да нема забуна кај сточарите, покрај средствата од Интерветниот фонд од 1 денар по литар предадено млеко, сточарите ќе добијат…
Во Швајцарија ќе се јадат македонските органски лешници произведени од млади и успешни земјоделци

Во Швајцарија ќе се јадат македонските органски лешници произведени од млади и успешни земјоделци

Кога ги добил првите информации за одгледувањето на лешници во Македонија и кога како дополнителен агро бизнис ги засадил не…
ЗЕМЈОДЕЛЦИ ПРОЧИТАЈТЕ! Закон за ЗАДОЛЖИТЕЛНО ОСИГУРУВАЊЕ: Заштити го сопственото производство и добиток!

ЗЕМЈОДЕЛЦИ ПРОЧИТАЈТЕ! Закон за ЗАДОЛЖИТЕЛНО ОСИГУРУВАЊЕ: Заштити го сопственото производство и добиток!

Климатските промени се комплексен проблем, за чие решавање е потребно спроведување на активности на повеќе нивоа на човековиот, општествениот и…
Прилепски средношколци наградени за иновација за користење на дождовницата за наводнување

Прилепски средношколци наградени за иновација за користење на дождовницата за наводнување

Систем за наводнување со користење на дождовницата на тим прилепски средношколци е една од петте наградени иновации во земјава. Тимот…
Back to top button
Close