„Вино Скоп“ од 24 до 27 октомври на „Плоштад Македонија“

„Вино Скоп“ од 24 до 27 октомври на „Плоштад Македонија“

Врвни црвени, бели или розе вина, закуски и богата музичка програма ќе понуди годинашниот  „Фестивалот на виното – Вино Скоп“ што ќе се одржи од 24 до 27 октомври на „Плоштад Македонија“. Град Скопје најавува нов концепт и нови содржини, а влезот за посетителите ќе биде бесплатен. -На годинашниов „ Skopje Wine Expo“, љубителите на вино ќе имаат можност да се запознаат и да разговараат за се што ги интересира за виното со некои од најдобрите…

Повеќе...

Македонско грозје од  Витторија фрут на  странските трпези

Македонско грозје од  Витторија фрут на  странските трпези

  Двојно зголемување на  извозот на трпезно грозје, бележат резултатите на Витторија Фрут , компанија од Гевгелија  која  се занимава исклучиво со производство на ваков вид на грозје. На самиот финиш од бербата на грозјето менаџерскиот тим е задоволен од постигнатите резултати.     „Бербата тече во ред, ние сме задоволни со произведеното. Растеме секоја година. Имаме двојно  зголемен пласман за разлика од минатата година. Оваа година имаме производство од 2 милиони кг трпезно грозје…

Повеќе...

Грозјето собрано, аргатите се вработија во новоотворените фабрики во Тиквешијата

Грозјето собрано, аргатите се вработија во новоотворените фабрики во Тиквешијата

Во најголемиот производител на грозје во земјата,Тиквешкиот регион заврши бербата на последните сорти грозје.Лозарите ги разгледуваат состојбите и севкупните резултати од годинашната реколта, откупените количини, цената, квалитетот на грозјето и начинот на плаќање од страна на откупувачите. Според претседателот на Здружението „Напредни лозари“ Трајче Кулев, оваа година за разлика од порано сезоната на берба на грозјето минала без поголеми проблеми. Оваа година интересен е фактот што многу од сопствениците на лозја ,останаа без аргати затоа…

Повеќе...

Заврши гроздоберот во Тиквешијата

Заврши гроздоберот во Тиквешијата

Заврши бербата на грозје во најголемот лозаровнарски регион во државата, Тиквешкиот. Трајче Кулев, претседател на Здружението „Напредни лозари“ вели дека сега се сумираат резултатите од гроздоберот. Се утврдуваат количините набрано грозје, постигнатите цени и начинот на плаќање. Слободно може да се каже, нагласува тој за МИА, дека гроздоберската сезона помина без поголеми проблеми. – Интересно е да се каже дека голем број на тиквешани својот годишен одмор што им следува на работното место, наместо на…

Повеќе...

Три нови медали за вината на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“

Три нови медали за вината на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“

На јубилејното петнаесетто издание на Austria Wine Challenge 2018 Винарската визба „Тиквеш“ и „Домен Лепово“ се закитија со уште еден златен и два сребрени медали на годинешното јубилеjно петнаесетто издание на светски реномираниот вински натпревар во Австрија – Austria Wine Challenge, кој се одржа во Виена. Во конкуренција од над 12,000 вина од 40 земји од пет континенти, со златен медал беше наградено црвеното вино „Барово” од бербата 2015, а сребрен медал освоија две вина од минатогодишната берба,…

Повеќе...

Две децении винарија Бовин го прави македонското вино достапно на 5 континенти и во 37 земји

Две децении винарија Бовин го прави македонското вино достапно на 5 континенти и во 37 земји

Винаријата Бовин од Неготино, прослави две децении постoење создвајќи врвни ексклузивни вина.  Винаријата денес извезува во 37 земји, на 5 континенти. Бовин е првата приватна винарија во Македонија, од која започна трендот на извоз на флаширани вина, и развојот на винската култура во нашата земја. Денес винаријата располага со капацитет од милион литри со производство на најексклузивните вина во Македонија меѓу кои и трите најскапи од Македонија. Во 2002-та година виното Александар од Бовин се служеше на венчавката на принцот Вилхем од Холандија. Оваа година вранецот My Way 2011 беше прогласено за…

Повеќе...

Над 20 тони вино испиени за време „Тиквешки гроздобер”

Над 20 тони вино испиени за време „Тиквешки гроздобер”

Над 20 тони вино биле испиени за време на манифестацијата „Тиквешки гроздобер” што се одржа во Кавадарци, соопшти попладнево градоначалникот Митко Јанчев. За три дена подготовките траеле повеќе од шест месеци. – „Тиквешки гроздобер 2018” беше најпосетен досега. Повеќе од 60.000 луѓе пробаа вино во градот на виновата лоза. Изненадувачки и многу позитивно е што за време на манифестацијата не е пријавено никакво нарушување на јавниот ред и мир, нагласи Јанчев. Над 50 фирми дале…

Повеќе...

Грозје има доволно, но квалитетот под очекувањата

Грозје има доволно, но квалитетот под очекувањата

Бербата на грозјето во повеќе региони низ државата е во полн ек, а паралелно се одвива и откупот од страна на винарнициите. Засега нема некои поголеми проблеми во откупот, но според досега откупеното винарниците не се задоволни од квалитетот на грозјето. Што се однесува до количините годинава има доволно грозје, но и голем диверзитет во однос на сортите на грозје кои лозарите ги нудат на откупувачите, но сепак доминира Вранецот. Од винарниците велат дека квалитетот…

Повеќе...

Тиквеш оваа година двојно поуспешни од лани на натпреварот во Хонг Конг

Тиквеш оваа година двојно поуспешни од лани на натпреварот во Хонг Конг

Винарската визба „Тиквеш“ продолжува со успесите на меѓународните натпревари за вина и жестоки пијалаци, откако на овогодинешниот еминентен натпревар во Хонг Конг освоија шест медали.  Со ова тие го надминаа успеахот од минатата година кога освоие три медали. Конкретно, врвното црвено вино вранец Special Selection 2016 годинава освои двоен златен медал, што е највисоко признание на овој натпревар, а црвените вина т’га за југ 2016, барово 2015 и Alexandria Cuvée 2016 се наградени со златни…

Повеќе...

Кралското вино повторно се произведува

Кралското вино повторно се произведува

По четири години пауза, изминативе две  години повторно се откупува грозје и се прави вино во демиркаписката винарница, своевремено изградена од кралот Александар Први Караѓорѓевиќ. За неа овде велат дека е најстарата винарија на Балканот, изградена во 1928 година.  Инвестираа двајца  партнери, со план квалитетното вино за чие добивање овој крај има идеални услови, да го извезуваат на пазарите ширум светот. Истовремено, на нивната агенда е и развојот на винскиот туризам крај железната порта. Покрај…

Повеќе...

ВВ „Тиквеш“ оваа сезона очекува двојно поголем откуп  на грозје од лани

ВВ „Тиквеш“ оваа сезона очекува двојно поголем откуп  на грозје од лани

      Винарската визба „Тиквеш“ успешно стартуваше со откупот на грозје. Оваа година се планира да се откупат 30 милиони кг грозје што претставува   своевиден рекорд. Како што информираат од винарницата откупот почна  на почетокот на овој месец и тоа со висококвалитетните сорти шардоне, рајнски ризлинг, темјаника, италијански ризлинг, совињон бел и траминец. Подоцна ќе пристигаат и најзастапените вински сорти – вранец и смедеревка. – Засега откупот тече по планираната динамика и според постигнатата…

Повеќе...

Со квалитетно грозје и одличен маркетинг македонските вина може да бидат конкурентни на пазарот

Со квалитетно грозје и одличен маркетинг македонските вина може да бидат конкурентни на пазарот

        Една стара  поговорка вели „Во виното е вистината, а пред вистината и Боговите молчат“. Дали виното е расипано  или Боговите се опиле? Лозарството во државата не може многу да се пофали со моменталните состојби. Лозарите незадоволни од откупните цени на грозјето во оваа сезона почнаа да го изразуваат своето неаздоволство. Му се пишува ли добра иднина на лозарството во Македонија? Ништо не останало скриено, а вистината кога тогаш излегува на виделина…

Повеќе...

Владата ја донесе одлуката за дополнителна субвенција од 1 денар за сортите вранец и смедеревка

Владата ја донесе одлуката за дополнителна субвенција од 1 денар за сортите вранец и смедеревка

Владата на Република Македонија на денешната седница ја донесе одлуката за воведување на нова дополнителна субвенција од 1 денар за килограм предадено грозје за сортите смедеревка и вранец. Корисници на оваа нова подмерка што се воведува во Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2018 година,  се земјоделски стопанства кои имаат површини под лозови насади и оствареното производство од сортите вранец и смедеревка од реколта 2018, и истото го предаваат во регистрирани капацитети за производство…

Повеќе...

Лозарите се закануваат со протести

Лозарите се закануваат со протести

    Незадоволни од постигнатите цени за откуп на грозје лозарите од тиквешко најавија протести. Ваква одлука донесоа по синоќешната средба на лозарите. Како што информираше за Зелена берза,  Трајче Кулев претседател на здружението  „Напредни лозари“ одлуката е донесена по објавувањето на откупните цени на винариите .Сметаат дека винариите се некоректни спрема лозарите и дека цените се многу ниски. „На средбата со надлежните ни беше речено да се стрпиме и дека цените ќе бидат повисоки….

Повеќе...

Откупот на грозје започна и во малите винарии

Откупот на грозје започна и во малите винарии

  Откупот на грозје успешно го започна и винаријата „Илиев“ од Кавадарци. Слично како и во другите винарии и овде задоволни се од стартот на откупот на винско  на грозје. „Откупот за сега се одвива без проблеми. Ги откупуваме сортите Шардоне, Ризлинг и Темјаника. Квалитетот на грозјето не е „нај нај“ , но причината за тоа е врнежливото време. Грозјето го имаше фатено болести како што се пламеница и ботритис, што влијаеше на родот.  Она…

Повеќе...

Тече откупот на грозје, иднината на лозраството пред тешки предизвици

Тече откупот на грозје, иднината на лозраството пред тешки предизвици

Започна откупот на грозје. Оваа сезона е послаба од ланската. Квалитетот на грозјето задоволува, но врнежливото време причина за намален  род. Доколку не се преземат соодветни мерки лозарството ќе има тешка иднина. Винариите  во државата подготвени го дочекаа откупот на винското грозје. Како и секоја година, по некое непишано правило се појавуваат исти проблеми, но се бара излез и решение. Лозарите очекуваат повисоки цени, а винариите откупуваат по цена што ќе им обезбеди конкурентност на…

Повеќе...

Почна откупот на винско грозје во Кавадарци

Почна откупот на винско грозје во Кавадарци

Винаријата „Тиквеш” од Кавадарци го почна годинашниот откуп на винско грозје. Први ќе се откупуваат висококвалитетните сорти шардоне, рајнски ризлинг, темјаника, италијански ризлинг, совињон бел и траминец. Главниот енолог во визбата Марко Стојаковиќ денеска информираше дека цените на грозјето, од сортите, шардоне, рајнски ризлинг, италијански ризлинг и совињон бел се 19 денари за општа берба, а 22 денари ќе се плаќа за килограм грозје пакувано во гајба, исплатата ќе биде во рок од три дена….

Повеќе...

Денови на вино, мед, сирење и „Крафт-експо“ во Охрид

Денови на вино, мед, сирење и „Крафт-експо“ во Охрид

Во Охрид денеска почнуваат манифестациите „Денови на мед, вино и сирење“ и „Охрид крафт експо“. До 14 август охриѓани и туристите во градот на плоштадот „Крушевска Република“ кај Стариот Чинар ќе имаат можност повеќе да се запознаат со традиционалните производи главно од охридскиот регион. Први на агендата се „Деновите на мед” што ќе се одржат од денеска до деветти август со презентација на медот и производите од мед изработени од локалните производители. Потоа следува  Фестивалот…

Повеќе...

Македонија 28-ма по извоз на вино во светот, 173-та по увоз

Македонија 28-ма по извоз на вино во светот, 173-та по увоз

Македонија е на 28 место во светот според извозот на вино, а на 173-то според увозот, објави специјализираниот меѓународен сајт за статистика www.worldstopexports.com. Минатата година од извозот на вино земјава реализирала 52,4 милиони долари што е 0,1 отсто од извозот во светски рамки. Вредноста на македонскиот увоз, пак, лани достигнал 699.000 долари што е 0,002 процента од извозот во светот. Според „Worldstopexports“, светски лидери во извозот на вино се Франција, Италија, Шпанија, Австралија и Чиле со…

Повеќе...

Денови на вино, мед, сирење и „Крафт-експо“ во Охрид од 7 до 14 август

Денови на вино, мед, сирење и „Крафт-експо“ во Охрид од 7 до 14 август

Секторот за туризам и локален економски развој на Општина Охрид од 7 до 14 август годинава организира „Денови на мед, вино и сирење“ и „Охрид крафт експо“. Посетителите на манифестациите што ќе се одржат на плоштадот „Крушевска Република“ кај Стариот Чинар, ќе имаат можност повеќе да се запознаат со локалните производи на охридскиот регион. „Денови на мед” ќе се одржи во периодот од седми до деветти август, а ќе се презентираат медот и производите од…

Повеќе...

Винарија Бовин-20 години перфекционизам во производството на вино

Винарија Бовин-20 години перфекционизам во производството на вино

Винаријата Бовин од Неготино, слави две децении постoење. 20 години напорна работа, со фокус на квалитет а не на квантитет, создавајќи ексклузивни македонски вински брендови. Винаријатаденес извезува во 37 земји, на 5 континенти, произведувајќи ги трите најскапи вина во Македонија Erа, My Way и A’gupka. Во 2002-та година виното Александар од Бовин се служеше на венчавката на принцот Вилхем од Холандија. Оваа година вранецот My Way 2011 беше прогласено за едно од најдобрите црвени вина во светот освојувајќи највисоко златно признание на интернационален вински натпревар во Њујорк. Бовин е првата приватна винарија во Македонија, од која започна трендот на извоз на флаширани…

Повеќе...
1 2 3 13