ВестиМакедонија

Бензините поевтинуваат за половина денар

Екстра лесното масло за домаќинство поевтинува за денар

РКЕ донесе одлука за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,35 отсто во однос на цените од пред една недела. Во малопродажба цените на бензините Еуросупер БС-95, Еуросупер БС-98 и на Еуродизел (Д-Е V) се намалуваат за 0,50 дени за литар, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинува за денар. Цената на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,818 денари за килогрaм и сега ќе изнесува 35,393 денари.

Така, од ноќеска на полноќ, Еуросупер БС – 95 ќе чини 67 денари за литар, Еуросупер БС-98 ќе се продава за 69 денари, а литар Еуродизел БС (Д-Е V) за 56,50 денари. Новата цена на маслото за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) ќе изнесува 45,50 денари за литар, а Мазутот М-1 НС ќе чини 35,393 денари за килограм.

РКЕ соопшти дека во изминатиот седумдневен период референтните цени на светските берзи во просек бележат намалување на: бензинот за 1,595 отсто, дизелот за 2,875 отсто, екстра лесното масло за 3,023 отсто и на мазутот за 2,952 отсто. Во истиот период курсот на денарот во однос на доларот е понизок за 0,066 отсто.

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close