Крем чорба од тиква

Крем чорба од тиква

Оваа е сезоната кога тиквата ја имаме во изобилие. Повелете вкусен рецепт за припрема на чорба од тиква. Состојки- – 500 грама тиква -100 грама моркови – 1 покрупен компир – 1,25 л. бистра супа – 100 грама павлака – 50 грама масло – 1/2 главица кромид – 1 гранче рузмарин – бибер – сол Припрема- Тиквата и компирот се чистат и сечат на парчиња. Морковите се сечат на кругови, а кромидот се сецка ситно….

Повеќе...

Жетвата на пченката е при крај, земјоделците задоволни од приносите, но не и од цената

  Завршува жетвата на пченката. Временските услови оваа година  беа на страната на производителите на пченка. Врнежливото време помогна во зголемувањето на приносите на пченката. Земјоделците се задоволни од приносите, но не и од цената.   Боби Петровски (40г.) од с.Новаци 20 години се занимава со земјоделие. Произведува пченица, пченка, јачмен, а има и штала со крави. За разлика од пченицата, задоволен од приносите на пченката, но не и од цената. Ја има посеано на…

Повеќе...

Поскапуваат овојшето и зеленчукот

Поскапуваат овојшето и зеленчукот

Поскапува цената на овошјето и зеленчукот на пазар. Според податоците на Државниот завод за статистика, за разлика од минатата година, годинава свежиот зеленчук поскапел за 7,4 насто, додека овошјето само 0,7 отсто. Сепак, продавачите велат дека проблемот е кај слабиот интерес на граѓаните. „Цените не се високи, нормални се. Имаме продавање, но не е како изминатите години. Пиперките за зимница се 100 денари килограм, морковот 50 денари. Поскапо се продава пиперката за ајвар или 60…

Повеќе...

Искористувањето на термалните води во градинарството се уште само ветување

Искористувањето на термалните води во градинарството се уште само ветување

Државата нема слух за предлогот термалните води да се користат наместо нафта, како енергенс за загревање во градинарството, велат од Стопанската комора на Македонија. На оваа тема имало поплаки и многу пати се разговарало, но засега се е останато само на ветувања. Како што беше речено денеска на прес-конференција, Комората се уште нема никаква најава за воведувањето на „зелената нафта“ и за другите мерки што ги предложи Министерството за земјоделство, ниту знае дали со предвидениот…

Повеќе...

„Вино Скоп“ од 24 до 27 октомври на „Плоштад Македонија“

„Вино Скоп“ од 24 до 27 октомври на „Плоштад Македонија“

Врвни црвени, бели или розе вина, закуски и богата музичка програма ќе понуди годинашниот  „Фестивалот на виното – Вино Скоп“ што ќе се одржи од 24 до 27 октомври на „Плоштад Македонија“. Град Скопје најавува нов концепт и нови содржини, а влезот за посетителите ќе биде бесплатен. -На годинашниов „ Skopje Wine Expo“, љубителите на вино ќе имаат можност да се запознаат и да разговараат за се што ги интересира за виното со некои од најдобрите…

Повеќе...

Во Валандово се одржа традиционалната „Ракијада 2018“

Во Валандово се одржа традиционалната „Ракијада 2018“

Гроздоберот и официјално заврши, а валандовските лозари безмалку  две децении крајот  на сезоната го одбележуваат  на нивни начин, со манифестација посветена на домашната  ракија. Традицијата ја продолжија и годинава со 19 – та ракијада на  која учествуваа 40 мајстори  со 20 казани од кои  добија околу 400 литри ракија.  Велат за добра ракија биле потребни  и вештина и знаење, но најважно од се било квалитетното грозје. За градоначалникот на општина Валандово оваа манифестација е многу…

Повеќе...

Пчеларите од Кочанско позадоволни од приносите на мед во споредба со лани

Пчеларите од Кочанско позадоволни од приносите на мед во споредба со лани

Шест до седум килограми мед по кошница во просек добија годинава пчеларите од кочанскиот регион, со што оценуваат дека сезоната е многу подобра во споредба со лани. Со остварените приноси ќе се задоволи побарувачката на домашникот пазар, а со цената од 400 денари, што ја сметаат за прифатлива за купувачите, ќе можат да се покријат поголем дел од производните трошоци. На дводневната манифестација Денови на медот, што во организација на еколошкото пчеларско здружение „Златна кошница“…

Повеќе...

Николовски: Креираме мерки за развој на лозарството, оваа година постигната повисока откупна цена за грозјето

Николовски: Креираме мерки за развој на лозарството, оваа година постигната повисока откупна цена за грозјето

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска заедно со претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, присуствуваа на манифестацијата „Валандовска ракијада“. Оваа манифестација се одржува по 19-ти пат, за прв пат оваа година е поддржана и од Министерството за земјоделство,шумарство и водостопанство. Овој настан го симболизира завршувањето на гроздоберот. Министерот Николовски, ги информираше присутните за сумираните податоци за годинешното откупено грозје, како и за сегашните и идните мерки што ги презема МЗШВ…

Повеќе...

Започна есенската сеидба во поширокиот кумановски регион

Започна есенската сеидба во поширокиот кумановски регион

Есенската сеидба во поширокиот кумановски регион започна, но се одвива отежнато поради недоволната влажност на почвата, информираа стручните служби од подрачната единица на Министерството за земјоделство, водостопнаство и шумарство. Оттаму појаснуваат дека најавените врнежи од дожд ќе  ја подобрат влажноста на почвата и ќе овозможат полесна обработка на земјоделските површини. На подрачјето на трите општини Куманово, Липково и Старо Нагоричане со есенска сеидба, стручните очекуваат да бидат опфатени 19.260 хектари, од кои 3.660 ќе сеат…

Повеќе...

Италијанците ја макаат „буковската  пипер“ со леб, а таа се уште не е креирана како бренд 

Италијанците ја макаат „буковската  пипер“ со леб, а таа се уште не е креирана како бренд 

    „Италијанците макаат „буковска пипер“ со леб, месото го макаат во неа и уживаат во вкусот“ вака го опишува впечатокот во кратки црти Даниела Мандровска од селото Буково, битолско при неодамнешната посета на Италија, на манифестација каде со поддршка на „Слоу Фуд-Македонија “ги претставила своите производи, мелен „буковец“ и толчена црвена „буковска пипер“. Мандровска три пати по ред присуствува на „Пазарот на локални производи“ во Битола, што се одржува во организација на  „Слоу Фуд-Битола“…

Повеќе...

Нивите ни се расцепкани, производите неконкурентни

Нивите ни се расцепкани, производите неконкурентни

Македонските земјоделци се сопственици во просек на 1,6 хектар обработливо земјиште, кое е најчесто расцепкано на пет или повеќе ниви, раздалечени и до пет километри. Тие се соочуваат со несоодветна инфраструктура, патишта кои им минуваат врз земјата, застарен систем за наводнување и други проблеми кои им го намалуваат производниот капацитет, а нивните производи ги прават неконкурентни на пазарите. Размена или распределба на земјоделското земјиште со цел да се постигне окрупнување на парцелите е целта на…

Повеќе...

Фармерите и земјоделците си ја бараат ветената „зелена нафта“

Фармерите и земјоделците си ја бараат ветената „зелена нафта“

  -Кога почнавме да зборуваме за „зелена нафта“ колкава беше цената на нафтата, а колкава е сега. И со „зелената нафта“ цената ќе биде иста. И со 50 % намалување цената ќе биде како што беше и пред година и половина. Тоа е еден голем минус за земјоделското производство- изјави Ефтим Шаклев, претседател на Асоцијацијата на Фармери на Р.М. Шаклев апелира до министерот за земјоделие сериозно да пристапи кон оваа проблематика, зашто пред почетокот на…

Повеќе...

Македонскиот органски грав и печурки се продаваат во Швајцарија уште од 2016 година

Македонскиот органски грав и печурки се продаваат во Швајцарија уште од 2016 година

Интересот за македонската органска храна на европскиот пазар се зголемува, а први на листата на купувачи на македонски органски производи се Швајцарија и Словенија. Во Швајцарија, која дава силна поддршка на развојот на македонското органско производство една половина од потрошувачите купуваат органска храна. Интересен е фактот дека уште од 2016 година македонскиот органски грав и печурки се продаваат во Швајцарија Македонија може да биде органска земја и да ги искористи климатските и почвените предности со…

Повеќе...

Во Македонија домаќинствата се најголеми расфрлачи на храна, најмногу се фрла леб

Во Македонија домаќинствата се најголеми расфрлачи на храна, најмногу се фрла леб

Во Македонија може да се измени и дополни во одреден дел постоечкото законодавство што е прилично обемно и секој вид храна посебно се уредува како се складира, означува и како се транспортира. Измените и дополнувањата се потребни пред се во Законот за безбедност на храна што ќе повлече носење нови два подзаконски акти, но и мали измени и на законите за донација и оние закони кои се однесуваат на даночни политики заради ослободување и стимулирање…

Повеќе...

Порција грав е поскапа до 300 отсто во држави каде има војна отколку на Запад

Порција грав е поскапа до 300 отсто во држави каде има војна отколку на Запад

Порција грав може да чини стотици долари во некои сиромашни држави во кој воени судири и политичка нестабилност поттикнуваат вртоглав раст на цените на храната, соопштија ОН во студија по повод Светскиот ден на храната. Милиони луѓе гладуваат, а цените на храната одат во небо во држава зафатени од воени судири. Лесно е можно да треба да се работи два дена за да се купи еден оброк , објави Светската програма за храна во студија….

Повеќе...

Пивото и чоколадото наскоро ќе исчезнат поради глобалното затоплување

Пивото и чоколадото наскоро ќе исчезнат поради глобалното затоплување

Стотици милиони љубители на пиво ширум светот би можеле за само неколку децении да останат без својот омилен пијалак. Посевите на растенијата од кои се произведува пивото исчезнуваат поради глобалното затоплување. По минатонеделниот извештај на ОН, дополнителни истражувања покажале дека постојат потенцијални проблеми поврзани со климатските услови во неколку земји, кои се клучни за производството на пиво – Белгија, Чешка и Ирска, пишува списанието „Нејчер планет“. Во студијата, која ја предводел Ви Си, научник од…

Повеќе...

Македонец засадил скап зачин во кој се бањала и Клеопатра

Македонец засадил скап зачин во кој се бањала и Клеопатра

Стојче Петровски од Скопје, пред три години почнал да одгледува шафран, исклучително скап зачин кој е редок на нашите простори, а со него во минатото се капела и кралицата Клеопатра. Тој има засадено површина од 1/2 декари во Скопје.  Добил идеја, а искуството за тоа како се одгледува овој скап зачин го прибирал од пријатели од странство. За шафранот вели дека не бара многу грижа. „Идејата ја проучувам малку подолго и искуствата ги „вадев“ од…

Повеќе...

Досетлив земјоделец: Лут на трговските центри, поставил автомат за продажба на компир 24/7

Досетлив земјоделец: Лут на трговските центри, поставил автомат за продажба на компир 24/7

Јас сум производител на компирии сакам да го продадам мојот род, најдобро што можам, вели ирскиот претприемач чиј автомат може да продаде 140 килограми компири, односно 28 вреќи по 5 килограми компир. Компир, компир…деновиве може да се слушне на улиците во градовите и селата. Но, се помалку се оние кои се одлучуваат на продажба на овој зеленчук на тој начин, затоа што повеќето, посебно оние кои живеат во градовите, компирот го продаваат во трговските центри….

Повеќе...

Црковна историја скриена во живописното село Велушина

Црковна историја скриена во живописното село Велушина

    Назмије ги покажа тазе испечените погачи, а Миле само што почна да ја вари ракијата во казанот  покрај патот. Мирно и спокојно со неверојатна магија и душевен мир живурка селото Велушина сместено во пазувите на Баба Планина и Битолско Поле. Од една страна старите камени куќи, разрушени , со замандалени порти и спуштени кепенци, покриени од високи треви и џбунови, а од друга страна широки дворови со реновирани куќи полни со земјоделска механизација,…

Повеќе...

Седум иновативни машини кои ја забрзуваат бербата на овошјето и зеленчукот

Седум иновативни машини кои ја забрзуваат бербата на овошјето и зеленчукот

Во недостаток на работна сила за берба, сортирање како и за другите процеси при обработката на овошјето и зеленчукот, направени се машини, кои помагаат во истите. Ви претставуваме седум машини со кои бербата станува лесна и брза. Agrobot за берба на јагоди – 24 „раце“ на овој робот со помош на камера ја собираат секоја поединечна јагода и ја подготвуваат во сандаци. Јагодата ја собираат врз основа на нејзиниот облик и боја. Оваа машина може…

Повеќе...

Ниту субвенциите не го зголемија откупот

Ниту субвенциите не го зголемија откупот

Поволните временски услови за одредени сорти земјоделски производи оваа година им овозможија богат род, но и многу главоболки на одгледувачите. Големите количества земјоделците не можат да ги продадат, бидејќи нема извоз, а ни доволно откупни центри. Поради опасноста од гниење на родот на нивите, од Министерството за земјоделство оваа година дадоа субвенции за откупени сливи, а од неодамна и субвенции за предадени јаболка во откупните центри. Сепак, за да биде парадоксот поголем, како што посочуваат…

Повеќе...
1 2 3 181