fbpx

Вести

Николовски: Очекувам цена до 400 денари за тутун од прва класа

Николовски: Очекувам цена до 400 денари за тутун од прва класа

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски очекува за минимум 20-тина отсто да се зголемат откупните цени за тутунот…
Петок неработен ден за сите граѓани на Македонија

Петок неработен ден за сите граѓани на Македонија

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98…
Растат цените на нафтата и пченицата

Растат цените на нафтата и пченицата

Денеска европските берзански индекси се нерамномерни, американските индекси се во пад, а цената на нафтата и пченицата истовремено пораснаа. Индексот…
Од 1. јануари повисоки цени на патарините во Грција

Од 1. јануари повисоки цени на патарините во Грција

Од Нова година поскапуваат патарините за автопат во Грција, соопшти Министерството за транспорт на Грција. Планирано е цените постепено растат…
Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека започна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за месец…
Скопјани јадат најскапо месо-Големи разлики во цените на храната од град во град

Скопјани јадат најскапо месо-Големи разлики во цените на храната од град во град

Државниот завод за статистика го објави најновиот месечен билтен во кој се опфатени и цените на основните прехранбени производи по…
Заладување-Нови врнежи од снег на планините, а дожд во котлините

Заладување-Нови врнежи од снег на планините, а дожд во котлините

Облачно со повремени врнежи од дожд, а на планинитe од снег, особено претпладне. Во Скопје облачно, претпладне со врнежи од…
До крајот на декември треба да започне исплатата на новиот пакет антикризни мерки

До крајот на декември треба да започне исплатата на новиот пакет антикризни мерки

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска очекува до крајот на декември да започне исплатата на новиот пакет антикризни…
Државата дава надомест на трошоци за оддржување на пасишта и ливади и поддршка на традиционално овчарство

Државата дава надомест на трошоци за оддржување на пасишта и ливади и поддршка на традиционално овчарство

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги известува сточарите, дека Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој го…
Магла и ниска облачност. Попладне локални врнежи од дожд, а на планините снег

Магла и ниска облачност. Попладне локални врнежи од дожд, а на планините снег

Претпладне по котлините ќе има појава на магла и ниска облачност. Попладне и во текот на ноќта ќе има локални…
Бензините поевтинуват за еден, а дизелот за половина денар

Бензините поевтинуват за еден, а дизелот за половина денар

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, од полноќ се намалуваат за еден, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и…
Општина Желино блокира сеча на дрва, ја обвини централната власт за уништување на природата

Општина Желино блокира сеча на дрва, ја обвини централната власт за уништување на природата

Општина Желино ја обвини централната власт дека придонесува за долгорочно уништување на природата затоа што дозволиле сеча на борови дрва…
Ноември топол и екстремно врнежлив месец

Ноември топол и екстремно врнежлив месец

Според мерењата и набљудувањата на среднодневните температури и врнежи во метеоролошките станици во земјавам, месев ноември 2023 година се карактеризира…
Јосифовски-Цената на тутунот ќе мора да се знае однапред, пред да се сади

Јосифовски-Цената на тутунот ќе мора да се знае однапред, пред да се сади

Откупот еден ден ќе почне и брзо ќе заврши. За да ги нема во иднина проблемите што секоја година се…
Променливо облачно вдолж Повардарието ќе дува умерен до силен северен ветер

Променливо облачно вдолж Повардарието ќе дува умерен до силен северен ветер

Претпладне понекаде вдолж Повардарието ќе засилува северен ветер. Преку денот ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и…
Магла во Крушево, на Стража и на Плетвар

Магла во Крушево, на Стража и на Плетвар

Сообраќајот на патишта се одвива тековно во зимски услови, по наместа влажни коловози. Магла со видливост до 50 до 100…
600 денари за кг. тутун, тутунарите порачаа од трибината во Прилеп

600 денари за кг. тутун, тутунарите порачаа од трибината во Прилеп

Сложни се тутунарите во барањето килогрома тутун од новата реколта да се откупува по 600 денари, ова е заклучокот од…
И утре високи температури од среда заладување

И утре високи температури од среда заладување

ВРЕМЕТО УТРЕ: Променливо облачно со локални врнежи од дожд. Претпладне ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец, кој…
Лозари и овоштари од Кавадарци и Ваташа бараат помош за надминување на проблемите со наводнувањето

Лозари и овоштари од Кавадарци и Ваташа бараат помош за надминување на проблемите со наводнувањето

Лозари и овоштари од Кавадарци и Ваташа бараат надминување на проблемите со линии за наводнување на земјоделски површини. Како што…
Back to top button
Close