НОВ ПРОИЗВОД на СН Осигурителен Брокер Битола ИНДЕКСИРАНО ОСИГУРУВАЊЕ на остварени приноси од плодови

НОВ ПРОИЗВОД на СН Осигурителен Брокер Битола ИНДЕКСИРАНО ОСИГУРУВАЊЕ на остварени приноси од плодови

Осигурувањето претставува ветување за идно плаќање, што како последица бара висока доверба кај осигурениците. Осигурувањето поради оваа своја функција мора да биде првенствено ориентирано кон стабилност, која пак претставува закана за воведување на иновации во осигурувањето.   Следна закана за осигурителниот сектор е и евидентноста на климатските промени. Таа пред осигурителните и реосигурителни компании поставува предизвик за идентификација на потенцијалните краткорочни и долгорочни ефекти од тие промени врз нивните деловни и финансиски резултати и потреба…

Повеќе...

3 зимски рецепти за кафиња што ќе ве стоплат за време на студените денови

3 зимски рецепти за кафиња што ќе ве стоплат за време на студените денови

Ако сте како нас, тогаш сигурно зимата ве натерала да пиете позачинети кафиња за да се стоплите за време на студените денови и ноќи. Но не грижете се, не сме единствени! Според науката, сите ние се чувствуваме погладно за време на зимата и однатре нешто нè тера да се снабдиме со повеќе калории. Па, за да ви помогнеме да ги задоволите вашите потреби, ви подготвивме листа од богати, вкусни рецепти за кафиња што се едноставни…

Повеќе...

Мусака со кисела зелка, зимски рецепт кој мора да го вкусите

Мусака со кисела зелка, зимски рецепт кој мора да го вкусите

Се наоѓаме во зимскиот период каде покрај разновидната туршија, се наоѓа и незаменливата кисела зелка. Поголемиот дел од домаќинките мака мачат што ручек да подготват за своите домашни. За денеска ви предлагаме да приготвите мусака со кисела зелка. За овој рецепт потребни ви се следниве состојки… 1 kg кисела зелка 500 g мелено месо 1/2 чаша ориз глава кромид јајца и 2 жолчки 2 dl кисело млеко малку обично млеко сол и црн пипер Начин…

Повеќе...

Гопеш – Некогаш развиено гратче,  денес напуштено село

Гопеш – Некогаш развиено гратче,  денес напуштено село

На  оддалеченост од 28 км од Битола  во пазувите на Бигла планина се наоѓа с.Гопеш. Гопеш е едно од ретките села во Македонија што има богата историја, но за жал последните жители во селото починале скоро пред две децении и не успеаја да се израдуваат на асфалтираниот пат што води до селото. Во зима како овогодинешната, кога има многу снег, не тргнувајте да одите во Гопеш. Постои опасност да заглавите, и нема да може да…

Повеќе...

Недостигот на магнезиум негативно влијае на приносите

Недостигот на магнезиум негативно влијае на приносите

Магнезиумот спаѓа во групата на секундарни макроелементи заедно со калциумот и сулфурот. Неговото значење во исхраната на растенијата е многу големо поради тоа што како составен ден на хлорофилот, тој учествува во фотосинтезата на јаглехидратите. Исто така, има значење за нормалното функционирање на ензимите во растението, како нивни активатор, или како нивни составен дел. Учествува во транспортот на фосфорот во растението и во транслокацијата на скробот. Покрај тоа, го регулира внесувањето на хранливите материи во растението и…

Повеќе...

Црн лук- бел лук со црна боја

Црн лук- бел лук со црна боја

  Од сите намирници што ги нуди нашата мајка природа , некои видови намирници нудат повеќе од “ботаничко богатство”. Во 1858 година, Луј Пастер напишал дека бактеријата почина откако била третирана со лук. Бидејќи лукот од средниот век бил користен за лекување на рани, цел или сецкан бил ставен директно на раната за да се спречи ширењето на инфекцијата. Лукот (лат. Allium sativum) е една од најстарите култури кои се одгледуваат , кој покрај јадењето,…

Повеќе...

Брегзит без договор ја загрижува Холандија поради цвеќето

Брегзит без договор ја загрижува Холандија поради цвеќето

Секој ден флота на вилушкари ги разместува сандаците со лалиња, рози, хризантеми и илјадници други видови на цвеќе во најголемиот светски цветен пазар Алсмер, во близина на Амстердам. Главниот оперативец на холандската компанија „Ројал Флора Холанд“, Име Пасма будно внимава на работниците, кои го сортираат цвеќето пред да го упатат кон дестинации низ цела Европа. Но, таа добро организирана операција, каде што роботската прецизност се спојува со безбројните бои и мириси, се соочува со најтешкиот…

Повеќе...

Оранжериите во Кочани со рекордна потрошувачка на топла вода од системот „Геотерма“

Оранжериите во Кочани со рекордна потрошувачка на топла вода од системот „Геотерма“

Ниските температури во изминатиот период придонесоа изутрината да биде регистрирана максимална потрошувачка на геотермална вода од системот „Геотерма“ во Кочани. За само два дена испораката достигнала 11,5 илјади кубни метри топла вода дневно, што во комуналното претпријатие „Водовод“, кое стопанисува со системот, го оценуваат како рекордно ниво. Потребата од топлинска енергија ги натерала корисниците кои се приклучени на цевководот да побараат поголема испорака на количините за да се избегнат последиците од студот. Од “Водовод“ информираа…

Повеќе...

ВНИМАВАЈТЕ ШТО ПАЗАРИТЕ ВО БУГАРИЈА: Се продава кашкавал „збогатен“ со скроб

ВНИМАВАЈТЕ ШТО ПАЗАРИТЕ ВО БУГАРИЈА: Се продава кашкавал „збогатен“ со скроб

Македонските граѓани при секое патување во Бугарија често купуваат пити со квалитетен кашкавал, но деновиве во тамошните медиуми се појавија предупредувања дека на продажните места се почесто може да се најде кашкавал „збогатен“ со скроб. Тамошните млекопроизводителите велат дека вакава измама со замена на дел од млекото со компиров скроб се појавила повторно, и тоа во време кога во земјата престојуваат голем број на туристи во зимските ски центри и има зголемена побарувачка за кашкавал….

Повеќе...

Поради снегот и температурите, раноградинарите од струмичко ,,бдеат’’ над расадот и пластениците

Поради снегот и температурите, раноградинарите од струмичко ,,бдеат’’ над расадот и пластениците

  Раноградинарите од струмичко го запалија црвеното светло откако во регионот падна снег од над 30 сантиметри а темпертурите се спуштија под 15 тиот целзиусов степен под нулата . Загрижени се за расадопроизводството но и за пластениците кои веќе се подготвени за расадување на пролетната зелка, доматите, пиперките. Деновиве тие постојано дежураат покрај леите со расад кои дополнително ги затоплуваат за да не дојде до измрзнување а секојдневно го чистеа и наталожениот снег од оранжериите…

Повеќе...

Препораки до одгледувачите на животни при ниски температури

Препораки до одгледувачите на животни при ниски температури

Навремено да се обезбедат вода и храна за животните во количества доволни за задоволување на потребите на сите животни на одгледувалиштето во траење од најмалку две недели, им препорачува Агенција за храна и ветеринарство на одгледувачите на животни поради ниските температури и снегот. Храната треба да е со соодветна хранлива вредност и соодветна на видот и категоријата на животни кои се чуваат на одгледувалиштето. На животните не треба да им се дава смрзната храна, а…

Повеќе...

Има или не квалитетни вештачки ѓубрива и препарати , кој ги контролира ?!

Има или не квалитетни вештачки ѓубрива и препарати , кој ги контролира ?!

Во пресрет на новата производствена градинарска сезона, земјоделците од струмичко бараат поголеми контроли на вештачките ѓубрива и препаратите што се увезуваат во земјава и се продаваат низ земјоделските аптеки во државата. Сметаат дека квалитетот на ѓубривата за потхранување на обработливите површини но и препаратите за заштита на растенијата и овошките не соодејствуваат со својствата и елементите наведени во декларациите. Реагираат дека последниве години нивната примена не ги дава посакуваните резултати за поголеми приноси по хектар…

Повеќе...

ЛИЦЕНЦИ ЗА ПАЗАРЏИИТЕ: Кој ќе бара повлекување на законот

ЛИЦЕНЦИ ЗА ПАЗАРЏИИТЕ: Кој ќе бара повлекување на законот

Можно е пратеници да побараат измени на Законот за трговија на зелените пазари со кои ќе се пролонгира примената на лиценцирањето на тезгаџиите. Иако законот е на сила дел од владеачкото мнозинство односно пратеници на СДСМ и ЛДП ќе иницираат одложување, но се шпекулира дека ова нема глатко да помине затоа што нема поддршка од сите партнери во мнозинството. Каков ќе биде исходот ќе се види деновиве иако Собранието сега е во фокусот но по…

Повеќе...

Попов Винарија – долга семејна традиција

Попов Винарија – долга семејна традиција

  Во срцето на тиквешијата, во најдобриот лозарски регион  во Македонија се наоѓа Попов Винарија. Лоцирана  во с. Сопот во близина на Кавадарци  ткае приказна за семејна винарија со традиција која влече корени од предците. Традиција  која  е возобновена во 2001. Во своето досегашно опстојување  стана препознатлива  по квалитетните вина  што ја издигнаа на високо место на винскиот пазар. Квалитетот е пресуден за освоените дузина златни, сребрени и бронзени медали на меѓународни натпревари. За квалитетот…

Повеќе...

МЗШВ: Наскоро истекува рокот за конкурирање за двете мерки за инвестиции во земјоделството од ИПАРД 2 Програмата

МЗШВ: Наскоро истекува рокот за конкурирање за  двете мерки за инвестиции во земјоделството од  ИПАРД 2 Програмата

За три недели односно на 29-ти овој месец истекува рокот за поднесување на барања за мерката 3 „Инвестиции во материјални средства за преработка и маркетинг на земјоделски и рибни производи“. Рокот за поднесување на барања за мерката 1 „Инвестиции во материјални средства на земјоделски стопанства“ истекува на 9-ти феврурари. Министерот Николовски посочи дека вкупната сума што е на располагање за домашниот агро-сектор преку овие два повика е во износ од 25 милиони евра. Односно вкупната…

Повеќе...

Виталиа ја заврши успешната и јубилејна година со учество на Меѓународниот Саем ANUFOOD 2018 во Пекинг, Кина

Виталиа ја заврши успешната и јубилејна година со учество на Меѓународниот Саем ANUFOOD 2018 во Пекинг, Кина

Македонската компанија за производство на здрава храна – Виталиа имаше успешно претставување на Меѓународниот Саем ANUFOOD 2018 во Пекинг, Кина. Исклучително важен настан на кој се претставуваат иновациите во прехранбената индустрија,  а компаниите имаат можност да се презентираат пред милионска публика, пред претставници од најголемите компании од Азија, како и пред посетители од Кина,  Јапонија, Малезија, Индија, Индонезија, Кореа, Филипини и други земји од светот. Виталиа беше дел од т.н. Innovation room -зона каде што се истакнуваат…

Повеќе...

IVLP – искуство што го менува животот

IVLP – искуство што го менува животот

Отсекогаш сум верувала дека кога најмалку очекуваме, најубави нешта ни се случуваат. Верувам дека секоја наша иницијатива, секој наш придонес кој има позитивен импакт на заедницата отвора нови можности. Јас имав среќа да ја добијам за мене најголемата можност и награда на професионално поле – учеството на International Visitor Leadership Program за Женско претприемништво во САД. 54 учесници од 54 држави од светот од Перу до Франција, од Русија до Намибија, од Пакистан до Австралија,…

Повеќе...

Белграѓанка дома произведува зеленчук и од тоа живее: За почеток се потребни1000 евра кои се враќаат за 2 месеци

Белграѓанка дома произведува зеленчук и од тоа живее: За почеток се потребни1000 евра кои се враќаат за 2 месеци

Одгледувањето зеленчук во вода или градина во сопствената кујна, станува тренд кој од светските метрополи почнува да се пренесува и во Србија. Дека концептот на урбано земјоделство може да биде профитабилен, покрај задоволување на потребата за свежа и здрава храна, покажуваат бројни примери, меѓу кои и малото земјоделско стопанство во центарот на Белград на Јана Митровиќ (36). Оваа мајка на три мали деца, во 2016 година ја остава својата постојана работа како економист во мултинационална…

Повеќе...

Снегот поволен за житните култури

Снегот поволен за житните култури

Температурите од минус 20 степени кои ја зафатија најголемата житница Пелагонија, нема негативно да влијаат врз житните култури, велат од подрачната единица на Агенцијата за развој на земјоделието во Битола. Напротив, дебелата снежна покривка ќе ги заштити од студовите, ќе одржува константна температура, но и ќе ги надополни резервите на влага во почвата. – Имавме голем сушен период во изминатата година, така што со надополнување на таа влага ќе овозможи поволни услови за поволен раст…

Повеќе...

Календар на земјоделците- Пчеларство

Календар на земјоделците- Пчеларство

За нашите климатски услови јануари е типичен зимски месец. Температурите во повеќето години се ниски, сончевите денови се релативно малку, а земјата е покриена со снег. За пчелните семејства месец јануари е период на целосен мир – состојба во која тие најдобро се спротивставуваат на за нив неповолните надворешни услови. Во овој период животните функции на одделните индивидуи на пчелното семејство- матицата и пчелите работнички, се сведени на минимум. Формирањето на зимското кубе во пчелното…

Повеќе...

Календар на земјоделци- Овчарство и козарство

Календар на земјоделци- Овчарство и козарство

Во голем дел од фармите во рамничарските подрачја, почетокот на годината се совпаѓа со периодот на јагнење. Затоа треба да се посвети сериозно внимание на исхраната на приплодните овци во текот на овој период на годината – вториот период на бременоста или периодот на доење на новородените јагниња. Во вториот период на бременоста, барањата на животните се зголемуваат со 15-20%. Храната за овците во овој период треба да биде таква што ќе обезбеди повеќе компоненти…

Повеќе...
1 2 3 4 203