Вести

Бизнисот бара нови индустриски зони во Штип

Бизнисот бара нови индустриски зони во Штип

Штипските општински индустриски зони полни, компаниите бараат нови локации за бизнис. Од општината очекуваат да направи нова индустриска зона и…
Просечната плата во ноември 27.588 денари

Просечната плата во ноември 27.588 денари

Просечната месечна исплатена нето плата по вработен, во ноември 2020 година, изнесува 27.588 денари и е за 7 отсто повисока…
Маж изгоре во пожар во кочанското село Грдовци

Маж изгоре во пожар во кочанското село Грдовци

Во пожар што рано изутрнава избувна во куќа во кочанското село Грдовци, едно лице почина, а друго се здобило со…
Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска наместо до 18 ќе работат до 21 часот. Согласно одлуката на Владата, рестораните…
Пријавувањето на вишокот на тутун е до 15 февруари

Пријавувањето на вишокот на тутун е до 15 февруари

Пријавувањето на вишокот на тутун ќе се врши до 15 февруари следниот месец, во ПЕ на МЗШВ или кај поверениците…
Променливо време со повремен дожд и снег, викендов пораст на температурите

Променливо време со повремен дожд и снег, викендов пораст на температурите

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со повремени сончеви периоди. Претпладне во западните делови од земјава ќе има услови…
Сообраќајот по наместа влажни коловози, можна е појава на голомразица

Сообраќајот по наместа влажни коловози, можна е појава на голомразица

Сообраќајот на патишта низ државата се одвива по наместа влажни коловози. Поради ниските температури наместа е можна појава на голомразица,…
ССК со 15 предлог мерки бара дополнителна помош од владата

ССК со 15 предлог мерки бара дополнителна помош од владата

Со листа од 15 мерки Сојузот на стопански комори ќе бара од Владата дополнителна помош за опстанок на стопанството. Оттаму…
1608 земјоделци од Прилепско и Долнени пријавиле 1,5 милиони килограми вишок на тутун

1608 земјоделци од Прилепско и Долнени пријавиле 1,5 милиони килограми вишок на тутун

1608 земјоделци од Прилепско и Долнени пријавиле 1,5 милиони килограми вишок на тутун, потврдува за Зелена берза Зоран Пачешкоски раководител…
Земјоделецот е суперхерој-по повод Светскиот ден на храната, победник е Милановски од Куманово

Земјоделецот е суперхерој-по повод Светскиот ден на храната, победник е Милановски од Куманово

И покрај силната конкуренција на деца и млади ширум светот четиринаесет годишниот Павел Милановски од Куманово е победникот на глобалниот…
УНЕСКО: Властите за три години да го решат проблемот со дивите депонии во Југозападниот регион

УНЕСКО: Властите за три години да го решат проблемот со дивите депонии во Југозападниот регион

Во последниот Нацрт-извештај на УНЕСКО за состојбата со природното и културното наследство на Охридскиот регион стои дека во временски период…
Економските аналитичари очекуваат пораст на инфлацијата

Економските аналитичари очекуваат пораст на инфлацијата

Економските аналитичари очекуваат зголемување на инфлацијата и незначителни промени на бруто домашниот производ оваа и следната година, покажува новата анкета на Народната…
Личните карти, пасошите и возачките стануваат двојазични со новото уставно име

Личните карти, пасошите и возачките стануваат двојазични со новото уставно име

Владата пред два дена ги утврди текстовите на Предлог-законот за изменување на Законот за патните исправи на државјаните на Република Македонија,…
За инвестирање во животната средина 98.000.000 денари

За инвестирање во животната средина 98.000.000 денари

Владата, на предлог на Министерството за животна средина и просторно планирање, ја донесе Програмата за инвестирање во животната средина за…
Заев: Поддршката на туризмот даде одлични резултати, годинава предвидени 31.000.000 денари

Заев: Поддршката на туризмот даде одлични резултати, годинава предвидени 31.000.000 денари

Премиерот Зоран Заев денеска на својата фејсбук страница напиша дека поддршката на домашниот туризам и ваучерите „Дома си е дома“…
Тутунари бараат помош од лидерот на опозицијата Мицкоски, за проблемот со ниските откупни цени на тутунот

Тутунари бараат помош од лидерот на опозицијата Мицкоски, за проблемот со ниските откупни цени на тутунот

Тутунари, преку јавно обраќање од Фејсбук групата „Македонски тутунари“ бараат средба со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, со надеж…
Симеон Стојковски-човекот кој со свои раце направи светилиште на врв на Бушова Планина

Симеон Стојковски-човекот кој со свои раце направи светилиште на врв на Бушова Планина

Светилиште со крстови поставени на месноста Козјак на 1700 мнв на Бушова Планина прераснува во вистинска атракција за љубителите на…
ВИДЕО – За прв пат по повод Богојавление се осветија водите не вештачкото езеро кај Прилеп

ВИДЕО – За прв пат по повод Богојавление се осветија водите не вештачкото езеро кај Прилеп

За прв пат оваа година, веднаш после завршувањето на Богојавленскиот водосвет кој се одржа во дворот на црквата Свето Благовештение,…
Back to top button
Close