вестиСоветиТоп вести

Celebrity диета со пилешко, овошје и зеленчук

(Oвој напис е објавен на: август 16, 2019)

dieta

Со помош на оваа диета познатите тврдат дека успеваат да ослабнат и до 5 килограми за една недела. Тајната на „чудесната диета“ лежи во фактот дека храната која ја внесувате го прочистува организмот и дава помалку калории отколку што трошите. Сепак, нутриционистите препорачуваат дополнителен внес на мултивитамини и витамин Ц за време на диетата.

Прв ден – Овошје. Јадете било какво сезонско овошје, освен банани.

Втор ден – Зеленчук. Јадете само зеленчук – свеж, сиров, печен или варен. Избегнувајте грашок, грав и пченка. Може да изедете, на пример, печен компир со малку путер.

Трет ден – Овошје и зеленчук. Јадете како првите два дена, но овојпат исфрлете го компирот.

Четврти ден – Банани и млеко. На овој ден од диетата доволно е да изедете 8 банани и да испиете 8 чаши свежо млеко. Доколку не сте љубители на млекото, може да пиете обезмастен јогурт.

Петти ден – Пилешко и мисиркино месо. Јадете пилешко и мисиркино месо – печено, варено и вкупно до шест домати во текот на денот. Погрижете се да испиете чаша вода после секое јадење на домати.

Шестти ден – Месо и зеленчук. Од месо дозволено е да јадете пилешко и мисиркино, и јадете билокаков зеленчук освен компир.

Седми ден – Волшебна супа. За да ја подготвите волшебната супа ви треба- 1-2 конзерви домати, половина главица кромид, 1 главица зелка, 1 врзоп целер и една ќесичка супа. Зеленчукот исцедете го и ставете го во водата. Зачинете според вашиот вкус. Варете се заедно околу 10 минути, а потоа додадете ја супата од ќесичка. Супата е готова кога зеленчукот сосема омекне.


 

макмода

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close