вести

Domino’s Pizza верува во раст дома и во странство

(Oвој напис е објавен на: март 12, 2018)

pica

Синџирот пицерии „Domino’s Pizza“ се залага да расте и на домашниот пазар, како и на меѓународно ниво, во време кога објави дека нејзиниот мексикански партнер во франшизата на „Alsea SAB“ ја преминал границата од 1.000 ресторани. Сето ова е добар знак за проширувањето на компанијата во странство, рекоа нејзините претставници, цитирани од „Wall Street Journal“.

„Alsea SAB“, една од четирите најголеми франшизни компании на „Domino’s Pizza“ надвор од САД, веќе има 1.000 ресторани во Мексико, Шпанија и Колумбија.

Ова се совпадна со отворањето на 15.000 ресторан „Domino’s Pizza“ на глобално ниво, објави извршниот директор Џеј Патрик Дојл во едно интервју.

Во Мексико има околу 700 ресторани на „Domino’s Pizza“. На овој пазар, брендот се натпреварува со „Pizza Hut“, „Papa John’s“ и „Benedetti“.

„Domino’s Pizza“ се уште има можности за органски раст во САД, но исто така и за зголемување на технологијата што ја користи.

„Во моментов, употребата на технологијата за дигитални набавки во Мексико расте многу брзо, но се уште е мал дел од бизнисот што го имаме на многу пазари“, рече Дојл. „Ова се добри вести за раст“, додаде тој.

Дојл, кој ќе се повлече од функцијата на крајот од јуни, ќе го замени Ричард Алисон, претседател на „Domino’s Pizza International“, од 1-ви јули.

Надвор од САД, „Domino’s Pizza“ ги дуплираше своите ресторани во текот на изминатите 7 години на над 9.200, а нејзиниот бизнис расте со околу 3-4 отсто годишно, рече Алисон. Но, компанијата гледаат повеќе можности да растат во САД.

„Во моментов, ова е најголемиот пазар на кој работиме – ние сме број еден во САД – но ние сè уште продаваме една од шест пици кои пристигнуваат до потрошувачите секоја вечер“, коментираше тој.

„Alsea SAB“, која ги води рестораните „Burger King“, кафулињата „Starbucks“ и други ресторани за јадење во Мексико и во странство, е оптимист во врска со потенцијалот за раст на своите тековни пазари, но планира брзо да влезе во нови земји со „Domino’s Pizza“.


 

 

денар.мк

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close