fbpx
ВестиМакедонијаТоп вести

Две земји во борба за „зеленото злато“

Одгледувањето ф стаци профитабилен бизнис

Иран долги години беше лидер во производството на ф’стаци, а денес САД го презема приматот.

Сега на Блискиот Исток земјите се натпреваруваат во производството на ф’стаци.

Векови подоцна почнало производството во Грција и Италија.

Но, Иран остана гигант на ова „зелено злато“.

САД  од 1920-та година одгледуваат ф’стаци, но во Калифорнија масовно се појавуваат во 1960-те години.

Во 1976 година бербата е зголемена за 599 отсто.

Во Грузија, земја која има 3.7 милиони жители се проценува дека овој бизнис може да донесе 4.5 милијарди долари.

Извор:Фактор

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close