вестиТоп вести

Двојно повеќе, 20.000 евра за млади земјоделци од програмата за рурален развој

(Oвој напис е објавен на: февруари 26, 2019)

Средствата преку програмата за рурален развој, наменети за младите земјоделци се зголемуваат од 10 000 на 20 000 евра. Новина е и начинот на одобрување на средствата, односно, апликантот мора да подготви и поднесе одржлив проект.

– Кога ќе се види дека тој млад земјоделец навистина сака да се занимава со земјоделие, тогаш парите ќе му бидат одобрени.  За наши услови, 20 000 евра за еден млад земјоделец, за почеток не се малку-изјави ЕФТИМ ШАКЛЕВ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА АСОЦИЈАЦИЈАТА НА ЗЕМЈОДЕЛЦИ НА МАКЕДОНИЈА

Шаклев додава дека бранот на иселување на младите од земјата нема да се запре со оваа мерка, зашто тоа е тренд на целиот Балкан, меѓутоа, ќе има влијание врз депопулацијата на руралните средини и миграцијата на релација село-град.

– Оние што веќе живеат на село, што се определиле да живеат на село, позитивно ќе ја искористат оваа мерка, изјави Шаклев

– Треба да ги поттикне државата, за да имаат младите воља да работат- изјави ТРАЈЧЕ ТРАЈАНОВ, МЛАД ЗЕМЈОДЕЛЕЦ-С. КРУПИШТЕ, ШТИПСКО

Просечната старост на македонските земјоделци е околу 50 години.  На последниот оглас за субвенционирање се пријавиле 1045 млади земјоделци на ниво на државата.


 

sitel

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close