fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Кризата со храна во светот е неизбежна: кои се најголемите губитници

Русија и Украина произведуваат речиси една третина од светското производство на пченица.

Што ќе се случи со најважниот ресурс од сите – храната?

Русија и Украина произведуваат речиси една третина од светското производство на пченица. Пристаништата се затворени, инфраструктурата е во неред, што значи дека треба да бараме други извори на оваа витална прехранбена култура. Бидејќи земјоделците во Украина не можат да ги обработуваат своите полиња, се појавува перспектива за недостиг на пченица, што сè уште не сме го почувствувале целосно.

Во моментов, побарувачката за различни добавувачи води кон повисоки цени, а цената на пченицата веќе достигна рекордна вредност. Повеќе од 50 земји зависат од две земји и нивните жетви на пченица, а овој основен производ сочинува околу 20 отсто од светската потрошувачка на калории и протеини.

Некои од најголемите увозници на пченица во регионот се во Северна и Западна Африка, вклучувајќи ја и Нигерија, една од најсиромашните земји во светот. Патем, ова е најнаселената земја во Африка! Секако, вреди да се потсети дека и овие земји се финансиски ослабени од пандемијата.

Недостигот на пченица или поскапувањето на пченицата ќе влијае на основните прехранбени производи како лебот, тестенините и житарките.

Покрај тоа, Русија и Украина сочинуваат 70-80 отсто од светскиот извоз на сончогледово масло (сончогледот е национален цвет на Украина). ЕУ увезува околу 200.000 тони украинско сончогледово масло месечно.

Сезоната на сеидба трае од април до мај и најверојатно ќе биде погодена од конфликтот. Преселувањето или бегството од земјата ќе доведе до недостиг од теренски работници. Ситуацијата веројатно нема да се подобри наскоро. Тоа може да се случи само ако конфликтот наскоро заврши. Но, дури и тогаш, сериозни последици се неизбежни. Доколку вака продолжи во пролет и лето, можеме да очекуваме сериозен недостиг.

Супермаркетите во Шпанија и Италија веќе почнаа да ја ограничуваат продажбата на сончогледово масло, откако воената операција во Украина ги натера луѓето панично да купуваат. Но, тоа не го купуваат потрошувачите само за лична употреба. Сончогледовото масло често се користи за правење пржени грицки како чипс, па компаниите можат да ги зголемат цените на оваа категорија производи.

Пченката е уште еден главен производ кој се одгледува главно во Украина и Русија. Тие се на четврто и петто место во извозот на пченка и учествуваат со околу 20 отсто од вкупниот светски извоз на оваа култура.

Оваа година се очекуваше Украина да ја зголеми својата најголема реколта на пченка досега и да извезе речиси 80 проценти од своето производство. Бидејќи пристаништата се затворени во екот на извозната сезона за овој производ, малку е веројатно дека пченката воопшто ќе поскапи.

Пченката, исто така, има многу намени, и не е само тоа што ќе биде дефицитарна како краен производ за луѓето. На производителите на месо ќе им недостига, бидејќи со пченка се хранат животните во многу делови од светот, а зголемувањето на цените може да доведе до повисоки цени на месото.

Како што можеме да видиме, циклусот на храна е затворен и доколку има проблем со пристапот до една главна култура, веднаш се јавуваат проблеми со другите производи. Колку се важни Украина и Русија заедно за да го „хранат светот“, многу луѓе допрва ќе сфатат.https://www.vecer.press/

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close