fbpx
ВестиЕкологијаМакедонијаРурален туризамТоп вести

Без расфрлање пари за украсување, Крушево скромно ќе ги дочека празниците: Туристите да се одговорни!

Градоначалникот , Томе Христоски посочува дека нема да има ниту новогодишна забава и упати порака: да се почитуваат мерките, за градот да се заштити од корона вирусот.

Крушево полека се подготвува за дочек на новогодишните празници, а градот нема да се расфрла со пари за украсување на улиците. Оваа година украсувањето ќе биде скромно, без дополнително купување на новогодишни украси.

Градоначалникот на градот, Томе Христоски во разговор за „Фокус“ посочи дека нема да има ниту новогодишна забава и упати порака: да се почитуваат мерките, за градот да се заштити од корона вирусот.

„Средствата за украсување и новогодишна забава ќе бидат насочени во борба против корона вирусот. Ќе набавиме маски, средства за дезинфекција. Нема да купуваме дополнителни украси, туку ќе го накитиме градот со постоечките“, истакна Христоски.

Тој истакна дека за претстојните празници од новата година ќе бидат поставени редари и полициските службеници, со цел да нема групирање на мал простор и да се превенира ширењето на вирусот.https://fokus.mk/bez-rasfrlane-pari-za-ukrasuvane-krushevo-skromno-ke-gi-docheka-praznitsite-turistite-da-se-odgovorni/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close