fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Минусни температури утрово во поголем дел од земјава

Слаб снег на Попова Шапка, Ќафасан, Ѓавато и Железнец

Температури под нулата утрово се измерени во поголем дел од земјата. Најстудено е во Берово со температура од -8 Берово, -7 во Попова Шапка, -6 Крива Паланка, -4 Маврови Анови, Kрушево, Куманово, -3 Скопје-Петровец, Битола, Штип, Струмица, -2 Скопје-Зајчев Рид, Тетово, Претор, Прилеп, Демир Капија, Виница, Гевгелија, -1 Охрид, Дебар и 0 степени во Дојран.

Најмногу снег има  на Попова Шапка каде снежна покривка утрово во 7 часот изнесува 42 сантиметри, 34 во Крушево, 32 Маврови Анови, 16 Ѓуриште, 10 Битола, 7 Пожаране и 4 сантиметри во Претор и Берово.

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне и кон крајот на денот претежно во западните и јужните делови ќе има локални врнежи од дожд и снег, на планините и на повисоките места само од снег.

Максималната температура ќе биде во интервал од 3 до 11 степени.

Во Скопје, променливо облачно со сончеви периоди. Попладне и во текот на ноќта ќе има врнежи од слаб дожд. Максималната температура ќе достигне до 9 степени.

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close