fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Мирчески-Не може секое незадоволство на земјоделците да се етикетира како „партиско“

Незадоволството на земјоделците лесно може да ексалира

 

Недозволиво е секое незадоволство на земјоделците да се етикетира како партиско, вели првиот човек на новоформираните тутунарско здруженија  Игор Мирчески.

-Недозволиво е од страна на еден министер секој револт, секое незадоволство што се појавува кај земјоделците и тоа се изразува со единственото средство со кое можат земјоделците да привлечат внимание кај институциите, а тоа е протест. Да биде етикетирано од страна на министерот како „партиски“. На исти ваков начин ние организаторите на протестите за тутунарите бевме етикетирани, а сега тоа истото му се прави и на лозарите кои својот револт од ниските цени го искажаа пред винаријата Тиквеш и тие со една леснотија беа претставени како партиски протестанти. Би апелирале до министерот да се зафати со решавање на проблемите со кои се соочуваме ние земјоделците, а не со изјави кои дополнително создаваат револт и се потценува нашата мака и труд, вели Мирчески и предупредува дека незадоволствотот на земјоделците лесно може да ескалира во масовен земјоделски протест.
Нема достапен опис
-Нашите тутунски здруженија се во постојана комуникација со сите земјоделски здруженија кои го организираа петровденскиот сеземјоделски протест кој како што знаете е ставен во мирување. Во зависност од средбата која ќе ја имаат во среда лозарите и винариите со министерот, ако не остварат позитивни решенија за лозарите, за време на престојниот викенд сите земјоделско тутунски здруженија ќе одржат работен состанок со една единствена точка реактивирање и организирање на еден заеднички земјоделски протест, на кој секоја земјоделска гранка ќе си ги истакне своите проблеми, напоменува Мирчески
Според него тутунарите ќе си го бараат 5 ти ковид пакет, лозарите повисока цена за грозјето и исто и ковид мерка, градинарите повисока цена на ајварката пиперка и субвенции по килограм предаден во откупен центар, млеко производителите субвенции за предадено млеко, оризопроизводителите за ниски цени во пресрет на жетвата на оризот и сите останати гранки кои исто така имаат свои барања и неподмирени субвенции и мерки од страна на државата, набројува Мирчески.
Тагови

Слични написи

Back to top button
Close