вестиСоветиТоп вестиХрана

Најдобри намирници за регенерација на црн дроб

 

Со правилна исхрана на своето тело ќе му направите голема услуга…

Правилната исхрана е многу важна за обновата на организмот, но прашањето е „Кои намирници се заслужни за тоа?“. Повеќето знаат дека црниот дроб е орган кој се обновува. За срцето се мислеше дека не се регенерира, но последните истражувања покажаа дека и овој орган се обновува три до четири пати во текот на животот.

Кожата се обновува на 28 дена, клетките на цревата се обновуваат на секои три до четири дена, а мозочните клетки не се регенерираат.

Постојат супстанци кои помагаат во заздравувањето на нервите, поправајќи ги нервните влакна. И музиката и заљубувањето позитивно влијаат на регенерацијата и закрепнувањето на невроните.

За регенерација на црниот дроб добро е да консумирате:

– карвакрол (од масло од оригано)

– куркумин (од корен од билката куркума)

– артичоки

– витамин е (спанаќ, бадем, семе од сончоглед, авокадо, шкампи, риба, маслиново масло, брокули, тиква и тиквички).

За хормонска регенерација добро е да консумирате витамин Ц (пиперка, кељ, киви, брокули, јагода, портокали, грашок…).

Слични написи

Back to top button
Close