fbpx
Вести

Николовски и Љајиќ ќе бараат решение за проблемот со брашното

brashno

Откако македонската влада го донесе новиот правилник за увоз на брашно, Србија се закани дека ќе воведе контрамерки за увоз на сите наши земјоделски и прехранбени производи.

Министерот за земјоделство Љупчо Николовски и српскиот вицепремиер и министер за трговија Расим Љајиќ утре во Скопје ќе го решаваат проблемот со брашното.

Откако македонската влада го донесе новиот правилник за увоз на брашно, Србија се закани дека ќе воведе контрамерки за увоз на сите наши земјоделски и прехранбени производи.

Во понеделникот двајцата министри телефонски разговарале за начинот како да се реши проблемот. Се согласиле дека е во интерес на стопанствата на двете земји протокот на стоки, луѓе и услуги да се одвива непречено.


 

мрт

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close