fbpx
Агро бизнисВестиМакедонија

Облачно со повремени врнежи кои на планините ќе преминат во снег

Минималната температура од -2 до 4 ,а дневната ќе се движи од 2 до 9 степени. 

Облачно со повремени врнежи кои на планините и на повисоките места ќе бидат од снег, а попладне ќе преминат во снег и на повеќето пониски места, но главно ќе слабеат по интензитет. Попладне и кон крајот на денот ќе дува силен северен ветер, што ќе услови нагло опаѓање на температурата. На планините снежната покривка дополнително ќе се зголеми, а поради засилениот ветер ќе има услови за појава на снежни наноси. Во западните делови ќе се формира мала снежна покривка и на пониските места.

Минималната температура од -2 до 4 ,а дневната ќе се движи од 2 до 9 степени.

Под влијание на продор на студена воздушна маса денеска  попладне врнежите ќе преминат во снег и на повеќето пониски места, но ќе слабеат по интензитет. Во западните делови мала снежна покривка ќе се формира и на пониските места. Утре особено попладне и кон крајот на денот, како и во среда ќе дува силен северен ветер, што ќе услови нагло опаѓање на температурата.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close