Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Одморете ги очите: Место на кое многумина доаѓаат само за да ја видат токму оваа нереална глетка

Контрастот на розовите црешови цветови и зелените листови чај претставува главна атракција на градината Таипин Сакура на североистокот од најбројната земја на светот.

Контрастот на розовите црешови цветови и зелените листови чај претставува главна атракција на градината Таипин Сакура на североистокот од најбројната земја на светот.

Среде раскошните полиња чај во кинеското место Јонгфу во провинцијата Фуџијан, посадени се стебла цреши кои, кога цветаат создаваат нереални сцени. Некои стебла започнуваат да цветат пред пролет, а другите оживуваат токму во ова годишно време.

Контрастот на розовите црешови цветови и зелените листови чај претставува главна атракција на градината Таипин Сакура на североистокот од најбројната земја на светот.

Иако црешовиот цвет – сакура – е препознатлив симбол на јапонската култура, неговата убавина се почитува и во „соседството“. Илјадници луѓе секоја година патуваат во Јонгфу за да прошетаат низ градината и да уживаат во величенствените глетки и неодоливите мириси.

А еве како изгледа тоа:

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close