вестиТоп вести

Oва овошје не се прска, а 100 грама чини 500 динари

Љубиша Јовановиќ кој живее во околината на Ниш откако се излечил од рак на дебелото црево, почнал да одгледува гоџи бери.

Бидејќи гоџито му помогнало во лекувањето, со сопругата и синовите решил да засади гоџи.

Синовите Немања и Никола, кои се инженери по овоштарство, му помогнале со своето знаење.

Подигнале плантажа, почнале да истражуваат, да продаваат овошје и садници, пишува српски Agroklub.

Но, тие се единствени луѓе во Европа кои имаат црно гоџи. Овој вид гоџи се смета за едно од најпрофитабилните и едно од најлековитите.

Од ова гоџи дневно може да се конзумира од 3 до 6 грама. На плодно земјиште се сади гоџи и успева во сончеви предели. Се работи од март до доцна есен. Растојанието од корен до корен е еден метар, а редовите мора да бидат оддалечени на 2.5 метри.


 

faktor

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close