fbpx
Вести

Позитивни ефекти од системот капка по капка

 

pozitivni efekti od sistemot kapka po kapka

Оризопроизводителот Јорданчо Лефков ги урна табуата и докажа дека оризот може да се произведува и на неконвенционален начин. Денес во кочанското село Чешиново започна да се жнее првото бело злато произведено со системот капка по капка.

Првото опитно поле се очекува да даде одлични резултати. Високиот принос и заштедата на вода се само дел од предностите на овој систем.

При крај е овогодинешната жетва на ориз во кочанскиот регион. Иако се очекуваше богата реколта, оризопроизводителите, посебно оние кои нивите си ги посеаа со турски сорти се жалат на количините, но и на квалитетот. Од догодина децидни дека повторно се враќаат на старите, веќе испробани сорти.

 

Тагови

Слични написи

2 Comments

  1. How to track the location of the other person’s phone without their knowledge? You will be able to track and monitor text messages, phone calls, location history and much more. Free Remote Tracking and Recording of Husband’s Phone Cell Phone Spy. Best Apps to Download for Free to Spy on Another Phone.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Close