fbpx
Вести

Привршува откупот на тутун

80 проценти од произведените количини на тутун се откупени, тврдат од Сојузот на тутунарски здруженија според кои годинава просечната откупна цена се движи околу 186 денари. Досега се откупени 15 милиони килограми и ниту на еден пункт нема реакција од производителите тврди Марјан Трајков од здружението Басмак.

privrshuva otkupot na tutun

 

Од сојузот на синдикати на земјоделците пак тврдат дека последниве денови во одделни производствени региони има реакции во поглед на одбитоците што ги прават откупните компании а тутунот се откупувал и со потфрлување на просечната откупна цена.
Од тутунарските здруженија апелираа до земјоделците кои планираат да се занимават со тутун оваа година да ги пријават своите површини до надлежните а со откупните компании да склучат договори.
Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close