fbpx
ВестиМакедонијаТоп вести

Расте побарувачката за ѓумбир

Продавачите во Русија забележале зголемена побарувачка за ѓумбир поради пандемијата од коронавирус, соопштија претставници на трговската група Х5 и ланецот на супермаркети Magnit.

„Забележуваме зголемена побарувачка за ѓумбир бидејќи клиентите сакаат да се заштитат себе од инфекции со зајакнување на својот имунолошки систем“, изјави портпаролот на компанијата Magnit.

Претставниците на групата X5 велат дека компанијата се обидува да го договори увозот на ѓумбир од нови земји затоа што епидемиолошката состојба е неповолна во земјите од каде традиционално се увезува таа намирница.

извор:Денар

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close