fbpx
ВестиВкусот на традицијатаТоп вести

Рецепт за манастирски природен антибиотик: Моќен лек против инфекции

Тајната е во моќната комбинација на квалитетни природни состојки!

Овој лек има силна антивирусна и антифунгална формула, ја зголемува циркулацијата на крвта и лимфата во сите делови на телото. Одлична е и против кандида. Тајната е во моќната комбинација на квалитетни природни и свежи состојки. Формулата потекнува од средновековна Европа и делува како антибиотик.

Потребни состојки:

-700 мл свеж јаболков оцет

-¼ чаши ситно сецкан лук

-¼ чаши ситно исечен кромид

-2 свежи лути пиперки (внимавајте со чистењето – носете ракавици)

-¼ чаши рендан ѓумбир

-2 лажици рендан рен

-2 лажици куркума во прав или 2 парчиња корен од куркума

Начин на подготовка: Измешајте ги сите состојки во сад, освен оцетот. Добиената смеса ставете ја во тегла. Најдобро е 2/3 од теглата да се состои од суви состојки, пополнете го остатокот со оцет. Добро затворете и протресете. Теглата чувајте ја на ладно и суво место 2 недели. Протресувајте ја неколку пати на ден.

По 14 дена, добро исцедете и исцедете ја течноста преку газа. Тоникот не треба да се чува во фрижидер.

Совет: Можете да го користите во кујната – измешајте го со малку маслиново масло и користете го како салата или гарнир.

Дозирање: Не разредувајте го во вода, тоа ќе го намали ефектот. Земете 1 лажица секој ден за зајакнување на имунитетот. Зголемете ја количината секој ден, максимум 1 мала чаша на ден.

Консултирајте се со лекар пред да користите природни лекови.

Извор: Женски магазин

Слични написи

Back to top button
Close