вестиТоп вести

Се намалува бројот на семејства кои се занимаваат со земјоделство

(Oвој напис е објавен на: февруари 27, 2019)

Сè помал е бројот на земјоделски семејни стопанстава во земјава. Земјоделците се пензионираат без да остават наследник кој ќе ја  работи нивната земја. Закон со кој се регулираат семејните стопанска има но е неупотреблив, се жалат од агроздруженијата.

-Без подлабоко дефинирање на земјоделските семејни стопанства тие не можат да се одвојат од останатите земјоделски стопанства. И да најдат посебно место во политиките преку третирање од специјални мерки за поддршка, рече Васко Хаџиевски од Здружението на Агроекономисти.

Државата по препораките на Европската унија ќе ги помага ваквите бизниси. Тие ќе добиваат до 6, односно 12 илјади денари, во зависност од тоа дали имаат земја до половина или до еден хектар.

-Обезбедена е зголемена поддршка од 130 милиони денари. Овие земјоделски стопанства се 13.000 на број. Тие се тие за кои што навистина треба да направиме сè за да ги задржиме во руралните средини, посочи министерот за земјоделство, Љупчо Николовски.

Европските искуства покажуваат дека токму семејните фарми ги даваат најквалитетните земјоделски производи.

-Најчесто увезените производи од странство имаат пониска цена, но исто така, и послаб квалитет, појасни Золт Церге од Асоцијацијата на млади словачки фармери.

Според земјоделскиот попис во 2007. година, во земјава има над 192 илјади земјоделски домаќинства, а над 90 отсто од нив влегуваат во оваа категорија.


 

sitel

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close