fbpx
Вести

Се сади нова реколта, се очекува подобар род

Тутунот како лани, помалку, а квалитетен. Сличните временски услови ја одредуваат новата реколта на жолтото злато. Во прилепска Пелагонија останува главна егзистенцијална земјоделско индустриска култура.

se sadi nova rekolta se ochekuva podobar rod

 

Очекувањата, велат тутунарите, се реални.

Ќе бидат засадени над 13 илјади хектари, нешто помалку од лани, но остануваат главните тутунарски семејства, близу 30.000 во земјава.

Се зголеми конкуренцијата во откупот, со грчката компанија „Секе“ сега се десет откупувачи.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close