МЗШВ прави анализи и ќе ги објави штетите од косовската мерка за царините

МЗШВ прави анализи и ќе ги објави штетите од косовската мерка за царините

Премиерот Зоран Заев денеска соопшти дека Министерството за земјоделство прави анализи по што ќе објави колкави се штетите од косовската одлука со која царините за извоз на зеленчукот и овошјето од 18 јули до вчера беа 30 отсто повисоки. – Среќен сум што Косово трипати дебатираше на оваа тема, се корегираше и ја повлече мерката, рече Заев на прес-конференција во Владата, одговорајќи на новинарски прашања. Според него, Косово е силен трговски партнер на Македонија и…

Повеќе...

Косово пред одлука – дали целосно да ги повлече зголемените царини

Косово пред одлука – дали целосно да ги повлече зголемените царини

Денеска ќе се знае дали Косово целосно ќе ја повлече одлуката за зголемените царини на земјоделските производи. Владата на Косово треба да одржи редовна седница на која, меѓу другото, ќе бидат разгледани и аргументите од македонска страна за штетите што ги предизвика оваа времена мерка. Европската комисија вчера изрази жалење што одлуката е укината само за земјите од ЕУ, а уште важи за останатите во регионот, поради што го повика Косово да се однесува конструктивно…

Повеќе...

МАКЕДОНИЈА НА „СТЕНД БАЈ“: Косово уште не ги симнува царините, земјоделците трпат

МАКЕДОНИЈА НА „СТЕНД БАЈ“: Косово уште не ги симнува царините, земјоделците трпат

Доматите, пиперките, јаболката, крушите, сливите, малините и грозјето уште се наоѓаат на листата со зголемени царини воведени од Косово. Земјоделците трпат огромни штети, а надлежното министерство се уште чека косовската влада да ја повлече не делумно, туку целосно царината за одредени производи. Од Белград министрите од регионот по состанокот ја повикаа Косовската страна да ја повелече одлуката, а ако тоа не се случи тогаш секоја земја, само ќе носи одлуки за реципрочни мерки. Николовски и…

Повеќе...

Македонија чека Косово да ја повлече одлуката за царините

Македонија чека Косово да ја повлече одлуката за царините

Засега Македонија нема да воведе контра мерки како одговор на Косово туку ќе почека косовската влада да ја повлече одлуката за зголемување на царините за увозното овошје и зеленчук. Од МЗШВ соопштуваат дека се во постојана комуникација со ресорните министри од Косово и од регионот. „Владата прави се за да не дојде во ситуација да воведуваме контра – мерки како одговор на постапката на Косово. Очекуваме, Владата на Косово да ја повлече донесената мерка со што ќе…

Повеќе...

Ќе има ли поголеми царини за земјоделски производи од Македонија во Косово?

Ќе има ли поголеми царини за земјоделски производи од Македонија во Косово?

Косовската влада расправа дали ќе се плаќаа дополнителна царина во виина од 30 отсто за земјоделските производи кои се увезуваат и од Македонија. Минатата недела косовското Министерството за трговија донесе одлука да се воведе привремена заштитна царина на 21 земјоделски производи. Трговците за овошје и зеленчук од Косово веднаш реагираа и побараа одлуката да се укине бидејќи е дискриминирачка и ќе ги поскапи земјоделските производи, пренесе Алсат М.   вечер  

Повеќе...