fbpx
Вести

Ќе има ли поголеми царини за земјоделски производи од Македонија во Косово?

Косовската влада расправа дали ќе се плаќаа дополнителна царина во виина од 30 отсто за земјоделските производи кои се увезуваат и од Македонија.

Минатата недела косовското Министерството за трговија донесе одлука да се воведе привремена заштитна царина на 21 земјоделски производи. Трговците за овошје и зеленчук од Косово веднаш реагираа и побараа одлуката да се укине бидејќи е дискриминирачка и ќе ги поскапи земјоделските производи, пренесе Алсат М.


 

вечер

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close