fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Турската компанија „Текнопанел“ ќе гради производствен капацитет во ТИРЗ Скопје

Ќе се произведуваат најсовремени сендвич панели

Турската високотехнолошката компанија „Текнопанел“  ќе инвестира 20 милиони евра во изградба на нов производствен капацитет во ТИРЗ Скопје 1 со површина од 54.000 квадратни мерки во кој ќе се произведуваат најсовремени сендвич панели.

Договорот за инвестицијата ќе биде потпишан денеска, а претходно ќе се обратат премиерот Димитар Ковачевски и директорот на ТИРЗ Јован Депотовски. Потоа ќе следи презентација за инвестицијата од претставниците на раководството на „Текнопанел“.

Компанијата е еден од најголемите извозници во Турција и на листата од 500 водечки индустриски компании во земјата. Има четири фабрики во Турција во Мерсин, Измир, Сакарија и Истанбул.

Одлуката за инвестиција е постигната лани во јули на средба во Истанбул меѓу директорот на ТИРЗ Деспотовски и менаџментот на компанијата.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close