fbpx
Агро бизнисВестиВиноМакедонијаТоп вести

Винариите да кажат колку грозје ќе откупат годинава и под кои услови

Здружението„Тиквешки лозароовоштари” со барање

Регионалното здружение „Тиквешки лозароовоштари” бара средба со претставници на винарските визби, со посредство на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, соопшти денеска Дане Јошев, претседател на здружението.
– Бараме до петок да се одржи таква средба и да ни бидат исплатени заостанатите субвенции. Доколку тоа не се случи, после идниот понеделник, ќе излеземе на протест, дециден беше Јошев на прес – конференција.
Тој појасни дека сакаат одговори од винарските визби колку грозје планираат да откупат оваа година, по која шеќерност, цени и услови за плаќање.
Јошев повика да се решаваат континуирано проблемите на земјоделците. Да се обештетат за временските непогоди, мрзнење и суша.
– Делуваме организирано сите земјоделци и затоа ние утре ќе дадеме поддршка на протестот на оризопроизводителите, најави Јошев на прес – конференцијата во Кавадарци.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close