fbpx
Агро бизнисВестиТоп вести

Забрана за движење низ шумите од 6 до 20 часот

Движењето ќе биде дозволено единствено со писмена дозвола издадена од подружниците на ЈП за подрачјето со кое стопанисуваат.

Се воведува делумна забрана за движење во шумите и шумското земјиште со кои стопанисува, на целата територија на Република Македонија, по претходно добиена согласност од Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство, соопштија од јавното претпријатие „Национални шуми“.

Делумната забрана за движење во шума, посочуваат од претпријатието, почнува да важи во временски период од 6 до 20 часот и истата ќе трае се до проценката дека е намален ризикот од појава на шумски пожари, односно до нејзино отповикување.

 

Движењето ќе биде дозволено единствено со писмена дозвола издадена од подружниците на ЈП за подрачјето со кое стопанисуваат.

 

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close