вести

Заврши бербата на доцните есенски култури во кумановско

(Oвој напис е објавен на: ноември 30, 2018)

Заврши жетвата и бербата на доцните есенски култури во општините Куманово, Липково и Старо Нагоричане.

Земјоделците и претпријатија садеа и сееја на вкупна површина 11.725 хектари, од кои најголем процент отпаѓа на земјоделците кои користеле 11.295 површина, а 430 хектари земјоделските претпријатија.

-Целосно е завршена бербата, останува да се добере незначителен процент на зелка, чија берба може да заврши и кон крајот на декември, информираа од подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Пченка се садела на површина од 3.617 хектари, а приносите изнесуваат 15.000 тони, при што претпријатијата оставриле 8.000 тони по хектар, а земјоделците 7.000.

Повисоките приноси кај претпријатијата се должат, пред се на добрата механизација, редовното ѓубрење и други потребни навремено преземени агротехнички мерки, појаснија стручните лица од подрачната единица на МЗШВ.

Компир се садел на површина од 1.131 хектари, а оствареното производство изнесува 17.000 тони, додека приносите изнесуваат 15 тони кај земјоделските претпријата, а кај земјоделците два тони од хектар.Од градинарските се садел домат на 431, грав на 880, лубеница на 800 хектари.Приносите кај доцните есенски посеви се зголемени во оваа година во однос на претходната и кај претпријатијата и кај земјоделците, поради поволните климатски услови што го зафатија овој регион.Производството се нуди на локалните пазари и супермаркети.


 

kurir.mk

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close