fbpx
ВестиТоп вести

Здружение на земјоделска техника: Да се разгледа можноста за кооперативи

Здружението за земјоделска техника на Република Македонија апелира на почетокот на подготовките за есенската сеидба да се разгледа можноста за формирање кооперативи.

zdruzhenie na zemjodelska tehnika da se razgleda mozhnosta za kooperativi

 

– Апелираме бидејќи почнува припремата, преработувачите да ја разгледаат можноста да се направат кооперативи за новата производствена сезона со земјоделските производители, при што од самиот почеток би имале финансиско учество како и друг вид на парична помош во целокупниот производствен процес со што би стекнале целосно право да ја диктираат откупната цена на пченицата, но и меѓудржавната спогодба со Србија за анализи, фитосанитарни и друго пропратни документи, за нивната висина, услови, при увоз на недостатокот на брашно и сточна храна, се наведува во денешното соопштение од Здружението.

Оттаму истакнуваат дека пченицата како стратешка култура, како и другата житарица, заслужуваат поголемо внимание и јасно дефинирана концепција во планирањето на производствената технологија и пазарните услови во државата.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close