fbpx
Вести

Кина присилена за првпат да увезе ориз од САД

oriz

Кина е приморана за првпат да увезе ориз од САД. Договорот им дава на американски фармери пристап до најголемиот потрошувач на ориз во светот – Кина, која само лани увезла околу пет милиони тони ориз.

Договорот е постигнат по трговски преговори меѓу двете држави во кои на други прашања не е постигнат договор, јави Би-Би-Си.

Кина го отвори својот пазар за ориз во 2001 година.

Според Ју-Ес-Еј-Рајс органзиација што ја претставува американската индустрија за ориз, новиот договор поставува строги стандарди за американските извозници. Организацијата додава дека ќе соработува со Секретариајтот за земјоделство за да се осигура дека се почитуваат правилата.

Според Органзиацијата за економска соработка и развој, до 2024 година просечен Кинез ќе конзумира 75 кг ориз годишно. За споредба, во Северна Америка просечно се конзумира по 13 кг, а во Европа – пет килограми.


 

вечер

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close