fbpx
ВестиМакедонијаТоп вести

Целокупното количество на произведен тутун од реколтата 2019 ќе биде откупено!

Целокупното количество на произведен тутун од реколтата 2019 ќе биде откупено!

Целокупното количество на произведен тутун од реколтата 2019 ќе биде откупено, уверуваат  надлежните на средбата со тутунопроизводители, а е објавено на ФБ профилот на министерството за земјоделство.

Денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со директорот на АФПЗРР, Николче Бабовски и директорот на ДИЗ, Зоран Шапуриќ остварија средба со Сојуз на здруженија на тутунари, тутунопроизводители и претставници од откупни претпријатија, што откупуваат тутун во општина Долнени.

МЗШВ и ДИЗ се постојано на терен со цел да има непречен откуп и да нема манипулации.

Владата на Република Северна Македонија ги зголеми субвенциите за тутун со воведување на новиот модел за субвенционирање бидејќи ова е наша стратешка извозна гранка.

 

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close