Вести

Цената на кафето падна на ниво од пред 29 месеци

Фудбалскиот тим на Бразил продолжува со одличните настапи на Светското првенство во Русија, но во исто време еден од главните извозни производи на земјата страда од продлабочувањето на тенденцијата кон намалување на пазарите, пишува „Bloomberg“.

Фјучерсите на кафето паднаа на ниво од пред 29 месеци, наспроти позадината на бразилскиот реал кон американскиот долар.

Бразил, кој е најголем производител на кафе во светот, објави рекордни приноси во оваа година. Падот на цените е добредојден за големите купувачи, како што е американскиот „Starbucks Corp“ и швајцарскиот производител на храна и пијалоци „Nestle“.

На почетокот на оваа недела фјучерсите на сортата „Арабика“ со испорака во септември поевтинија со 3%, до ниво од 1.1165 долари за фунта на берзата во Њујорк, со што го регистрираа најсилниот дневен пад од октомври, па наваму и најниско ниво од јануари 2016-та.

Во изминатите две години, цената на кафето е намалена за речиси 20 отсто. И додека во 2017-та година Бразил беше принуден да увезува кафе поради недостиг на домашниот пазар, тогаш во 2018-та година се очекува да има вишок во произведените количини.

Предвидувањата се за принос од речиси 58 милиони вреќи во оваа година.

Другиот голем производител, кој најмногу го произведува кафето „Робуста“, е Виетнам. И оваа година има високи приноси, па се очекува дека жетвата ќе биде скоро 30 милиони вреќи.

Покрај преголемото производство, колапсот на цените во голема мера се должи на амортизацијата на бразилската валута. За второто тримесечје од оваа година, вистинската цена се намали за 15% во однос на американскиот долар, поради одливот на капитал од речиси сите пазари во развој.

Во 2019-та и 2020-та година, сепак, се очекува намалување на понудата заради природната цикличност во производството на кафе, која забележува опаѓање на приносите секоја втора година.

Ниските цени предизвикуваат многу земјоделци да ги намалат областите што ги обработуваат, што исто така ќе доведе до нормализирање на ситуацијата во следната година, велат експертите, цитиран од „Ројтерс“.


 

денар.мк

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close