вестиСовети

4 СУПЕР БРЗИ ЗИМСКИ ДИЕТИ

(Oвој напис е објавен на: февруари 3, 2017)

4 vida zimski dieti

* Хипокалорична

Оваа диета со малку калории е соодветна за луѓе што многу време поминуваат седејќи, а забранета за трудници или додека интензивно се работи. Идеална е кога сакате да ослабете само 2-3 кила затоа што дозволува брзо слабеење без ризик по здравјето. Направете табела на калориите и почнете ја првата недела со мени од 800 калории. Втората недела смеете бројот на калории да го покачите на 1200. Оваа диета не држете ја подолго од еден месец.

Мени од 800 калории

* Доручек: кафе со немасно млеко + 50 г леб со домат и малку маслиново масло + 40 г немасно сирење или шунка
* Ручек: салата од зеленчук варен на пареа + месо или риба или школки или јајца + 1 овошка
* Вечера: порција варен или свеж зеленчук во салата + туна од конзерва или сардинини или сирење или шунка + 4 ореви или бадеми + 1 овошка

***

* Мајо диета
Најдрастична е бидејќи дозволува слабеење за до 8 кг во рок од 15 дена. Никогаш не држете ја подолго од 2 недели. Има исто толку критичари колку следбеници, меѓу кои има доста холивудски ѕвезди кои мораат брзо да симнат килограми за некој филм или аудиција. Забранета е ако имате проблеми со црниот дроб или холестеролот, поради секојдневното конзумирање јајца. Делотворна е во итни ситуации и мотивира, бидејќи резултатите брзо се гледаат, но досадна е, а се губи и мускулна маса.

Доручек: 1. недела: 1 или 2 тврдо варени јајца + домат + чај; 2 недела: чај или кафе + кришка леб или порција нарендан морков
Ручек: 1. недела: 2 тврдо варени јајца + овошје + 1 порција зеленчук или кравјо сирење; 2. недела: 2 тврдо варени јајца + месо со салата
Вечера: 1. недела: 2 тврдо варени јајца + овошје + зеленчук или кравјо сирење; 2. недела: 2 тврдо варени јајца + риба со салата


vest

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close