fbpx
ВестиМакедонијаТоп вести

Алое вера- чудо на природата

На фамилијата Алое припаѓаат бројни тревни растенија со големи, месести лисја, кои обично се наоѓаат во основата на стеблото. Главно се поврзани со тропските и суптропските области на африканскиот континент, но растат и на север, дури и на Медитеранот, како и што се шират во некои региони на Индија. Многу видови на алое се одгледуваат како украсни растенија и се карактеризираат со шарени лисја, најчесто поставени на дното на стеблото. Тие се осетливи на мраз и се чуваат во континенталните области во текот на зимата во затворено. Алое Барбаденсис Милер припаѓа на групата од 200 до 300 познати видови на алое, и нејзиното комерцијално име е Алое Вера, што значи “вистина алое”. Како и другите, таа припаѓа на семејството liliaceae. Возрасни растенија имаат 12-16 месести, тешки на рабовите бодликави лисја кои се полни со скапоцени гелови. Во времето на цветање, се развива подолга или пократка матица, која завршува со цвет од жолти или портокалово-црвени цвеќиња долги 3-5 см. Една од биолошки активни состојки од алое вера е aloin, горчлива супстанција која е во внатрешноста на кора на состојба, или гел помеѓу внатрешниот и надворешниот слој на листот. Се смета дека го заштитува растението од штетните УВ зраци и други потенцијални непријатели и го спречува “прегревањето” на листата. Aloin на група антраквинон гликозиди и има многу силна лаксативно дејство, сепак, за овие цели се користи во фармацевтската индустрија. Во превисока доза може да предизвика спазми, дијареа, контракции на матката и електролитен дисбаланс. Научниците од американската администрација за храна и лекови (ФДА) објавија студија за можни канцерогени ефекти на алоините. Давањето високи дози долго време во стаорци предизвикало цревни тумори. Од готови контролирани производи од Алое, Aloin е отстранет, а во домашни услови при сечење на лисја треба да се остави некое време во вертикална положба за да се исцеди сокот.
Листовите се берат рачно, со отсекување на зрели лисја. Поради зачувување на вредни состојки обработката на лисјата не може да трае повеќе од 36 часа, но листовите веднаш по сечењето се ставаат во средство за дезинфекција за да се избегне можна контаминација со микроорганизми од надвор од листата на кора. Потоа следи одвојување на внатрешниот дел, на желатинозна маса така што слоеви на гел се сечат надолжно и се ладат до под 5 ° C. Брз ладење е особено важен дел од процесот на обработка на алое што тоа ја забавува ензимската деградација на гелот и постигнува зачувување на биолошката вредни состојки.
Употребата на Алое како терапевтски агент датира од најраните времиња. Пишаната евиденција за нејзината ефикасност доаѓа од древниот Египет, а најстарите се речиси 4000 години. Фараоните ја користеле како еликсир за долг живот и засадена била околу пирамидите и патиштата, а Клеопатра го мачкала лицето со Алое сок да го направи да изгледа поубаво и помладо. Голема е листата во историјата на познатите луѓе што ја користеа. Според легендата Алое Вера го спасила животот на Александар Велики, кој 330 години пред Христа беше ранет од стрела и доживеа сериозна рана која стана загноила. Ја третираше со алое и брзо заздраве.Подоцна овој воен лидер освоил островот Сокотра во Индискиот Океан, каде што алое се одгледува во големи количини со цел да се обезбеди доволно количество за лекување на раните од неговите војници. И Кристофор Коломбо секогаш нјаосеше на патувањата како едно од четирите растенија неопходни за живот. Пченица е потребна за храна, грозје за среќа, маслинка за хармонија и алое за лекот. Алое сеуште се проучува во институти ширум светот, а нејзината ефикасност е потврдена од бројни научни студии. Американски и руски научници покажаа дека ги неутрализира последиците од штетното зрачење и ја користат во клиниките како дополнување на РТГ терапијата со зрачење. Докажано е нејзинотот позитивно делување при лечење на тешки болести.
Што содржи Алое Вера?
Од алоето е најчесто користената маса од желатин од внатрешноста на листот. Утврдено е дека содржи повеќе од 200 биолошки активни состојки, па затоа не е изненадувачки да се користи во толку голем број проблеми. Некои од состојките се:
• Витамините од групата Б (витамин Б1, Б2, Б3, Б6, Б9-фолна киселина, Б12), А, Ц и Е витамини. • Минерали и олигоелементи (повеќе од 20): калциум, калиум, хром, бакар, железо, магнезиум, манган, натриум, цинк …
• Јаглехидрати: гликоза, фруктоза, целулоза, манокс …
• Амино киселини (потребни за синтеза на протеини): содржи 11 не-есенцијални киселини и 7 суштински
• ензими: фосфатази, амилази, карбоксипептидази, каталази, целулази, липази, пероксидази
• антрахинон (традиционално познат како лаксативи), лигнин, салицилна киселина (аналгетик), сапонини, стероли, бројни супстанции кои имаат антибиотична и фунгицидна активност и цела низа помалку познати, но многу важни супстанции.
Делување на алое вера
Алое вера се користи за внатрешна и надворешна примена. Ако се пие како напиток, работи на зајакнување на имунолошкиот систем, го подобрува имунитетот и му помага полесно да се спротивстави на болести, го забрзува метаболизмот и дејствува на подобро функционирање на црниот дроб и бубрезите. Го стимулира варењето на храната, го неутрализира зголемувањето на желудечната киселина , ја елиминира надуеноста, помага во желудникот и дванаесетпалачното црево и хемороидите. Смирува респираторни воспаленија (кашлање, бронхитис, ангина, астма), воспалението на уринарниот тракт се намалува, мочниот меур и простата. Помага за регулирање на шеќерот во крвта кај дијабетес тип 2. Тој дејствува како антиоксиданс, т.е. го ослободува организмот од слободните радикали. Ја подобрува циркулацијата, ја намалува болката и воспалението на зглобовите и мускулите. Бројни лаборатории ширум светот секојдневно го истражуваат потенцијалот на Алое. Беше откриено дека сокот од оваа билка ја олеснува кризата при апстиненција поради одвикнување од дрога и алкохол. Истражувањето е спроведено и во стоматологијата, каде што се утврди дека помага при гингивит (воспаление на непцата) и се гледа во офталмологијата изненадувачки резултати во различни болести на очите (конјуктивитис, катаракта). Особено честа е употребата на Алое Гел во дерматологијата. Одличен е за нега на сува, чувствителна и оштетена кожа. Ја навлажнува и подмладува. Таа е погодна за лекување на акни и нечиста кожа. Промовира подобро зараснување на рани, изгореници и смирува смрзнатини, го забрзува заздравувањето на кожата по прекумерно изложување на сонце, смирувачки реакција по каснувања од инсекти, го намалува стрии и лузни. Бидејќи постојат многу производители на Алое Вера производи ширум светот, важно е да се обрне внимание на квалитетот на производот (сертификати).
Најпознатите рецепти со Алое Вера
Бразилскиот монах, отец Романо Заго, го создал овој состав чиј рецепт на идните генерации се пренесува на многу генерации. За подготовка:
• 35 дг свежи лисја на Алое
• 6 супени лажици дестилиран алкохол (ракија, рум, виски)
• 50 дц природен мед
Отстранете ја нечистотијата и сувите иглички од работ на лисјата со сува крпа. Се кинат лисјата, се ставаат во блендер и се додава мед и алкохол. Се се меша во еднаква мешавина. Важно е листовите да се сосема фино мелени. Подготвената смеса не треба да се вари или да се плакни. Чувајте ја смесата во сад од темно стакло во фрижидер. Земете една супена лажица на сок 3 пати на ден, 30 минути пред оброците. По рецептот на руски лекар Savinskog се прави на следниов начин: 300 грама свеж лист од Алое се мели во машина и се меша со 7 дл чисто црвено вино, 500 грама цикорија, 400 грама мед со пита, 1 лажица од прополис и 400 ml 90% (етил) алкохол. Се става во темно шише со широк грло и добро затвора.
Чувајте го на темно и ладно место, а не во фрижидерот. По 7 дена може да се започне со употреба на препаратот. Првите 5 дена се применува три пати по една лажичка два часа пред јадење, и во следните 5 дена три пати по една супена лажица еден час пред јадење. Составот е зема при туберкулоза, астма, чир на желудникот, ревматизам, болести на женските органи, и рак. Тоа може да се земе само еднаш годишно.
За да се добие свеж гел, треба да се берат надворешните лисја на растенијата најмалку три години стари. Листот треба по берењето да се сечи и да се остави да стои додека не истече цел горчлив жолтеникав и смолест сок. Осигурајте се дека кожата не доаѓа во контакт со сокот. Гелот од листот може да се притисне, исцеди или извади со лажица .Свежиот гел треба да се користи што е можно поскоро. Може да се додаде во миење на коса или крема.
Препаратите од алое треба да се земаат во препорачаните количини. Преголемото земање може да предизвика иритација на стомакот, дебелото црево и бубрезите. Користењето на алое препарати не се препорачува кај луѓе кои се склони кон алергии на кожата.

Валентина Соколовска
за Зелена берза

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close