вести

Аронија – бобинка која спасува живот

Кога се зборува за кралот на сите видови овошја, се мисли на аронија, на малите темни бобинки кои имаат неверојатно лековита моќ и се далеку подобри дури и од боровинките, капинките и малините.

Изненадени од лековитоста на бобинките, научниците спроведоа многу истражувања и резултатот секогаш беше ист: аронијата е вистински дар од природата и борец против многу сериозни заболувања.

aronija bobinka koja spasuva zhivot

 

Аронијата може да се користи и како храна, и како лек за:

 • подобрување на циркулацијата;
 • ја прочистува крвта;
 • ја ублажува главоболката и мигрената;
 • го намалува крвниот притисок;
 • поволно делува на желудникот и цревата;
 • ја спречува дијареата;
 • го зајакнува имунитетот;
 • служи како детоксикант на организмот;
 • правилен развој и функција на црниот дроб;
 • ја регулира работата на штитната жлезда;
 • го намалува шеќерот во крвта;
 • ја регулира работата на панкреасот;
 • помага за заштита на кожата од стареење и УВ зраци;
 • помага за побрзо зараснување на раните;
 • помага при атеросклероза и воспалени вени;
 • чир на желудник;
 • грчеви во стомакот.

Како се употребува

Бобинките имаат специфичен остар вкус, па на многумина можеби нема да им се допаднат, но земајќи ја предвид нивната лековитост, вкусот и не е толку важен.

Може да се користат свежи, во чаеви, во житарици, како додаток во кремови за палачинки, слатки пити, како сок или да се приготват како џем.
Се користат и суви, а и замрзнати плодови.

Аронијата е растение кое не бара посебна грижа, па многумина веќе го одгледуваат во дворовите. Оние кои немаат такви услови, лесно ќе најдат аронија во поголемите маркети и на пазарите.

Дали знаевте дека: По нуклеарната катастрофа во Чернобил, аронијата се користела за ублажување на здравствените тегоби на озрачените лица.

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close