вестиТоп вести

Цело село живее од производство на јагоди

Душаново, село во околината на српскиот град Лесковац е специфично по тоа што целото село живее од производство на јагоди, односно во секоја куќа тоа е семеен бизнис.

Семејствата со децении садат јагоди, пишува српски Телеграф.

Селото има 287 хектари обработливо земјиште, од кои 45 хектари се под јагоди.

30 хектари се засадени со вишни и 15 хектари со сливи.

Се нуди квалитетен род на потрошувачите, а повеќето производители се задоволни со откупната цена.


 

faktor

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close