fbpx
Вести

Цената на млекото највисока во последните две години

 

cenata na mlekoto najvisoka vo poslednite dve godini

Просечната цена на млекото се зголеми третпат по ред, достигнувајќи највисоко ниво од јули 2014 година, покажуваат податоците од последните аукции на глобалната асоцијација производители „Fonterra”, од Нов Зеланд.

Просечната цена на млекото на аукцијата на 16-ти ноември изнесувала 3.519 долари по тон, додека цената за полномасно млеко достигнала 3.423 долари по тон, што претставува зголемување од 3,2 отсто во однос на претходната аукција, објавија од “Fonterra”.

Исто така, забележан е силен раст во неколку други клучни производи, вклучувајќи обезмастено млеко во прав и сирење кои забележаа двоцифрен раст, изјавија од „Fonterra”.

Новозеландскиот производител на млеко изјави дека понудената количина на млеко е помала за 14 отсто, како одраз на падот на производството во Нов Зеланд, Австралија и Европа.

Цената на млекото од јули се зголеми за повеќе од 50 одсто, и е на двојно историско најниско ниво од август 2015 година.

Тагови

Слични написи

Еден коментар

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Close