fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Шерифови од Дорфулија – добитници на два трактори преку ИПАРД и Националната програма

Македонија е земја лидер во регионот во реализација на ИПАРД 2 програмата, со над 2.100 реализирани договори и искористени скоро 100% од средствата, односно 59,7 милиони евра.

-Од срце, топло и домаќински сме пречекани од фамилијата Шерифови, земјоделци од село Дорфулија, Лозово. Добитници на два трактори преку ИПАРД и преку Националната програма вредно си ја работат земјата со тутун, житарки и луцерка, објави министерот за земјоделие Љупчо Николовски.
Земјоделците денес повторно имаат довреба во институциите. Знаат дека со нас како министерство добиваат фер и еднаква шанса.
Македонија е земја лидер во регионот во реализација на ИПАРД 2 програмата, со над 2.100 реализирани договори и искористени скоро 100% од средствата, односно 59,7 милиони евра.
Тагови

Слични написи

Back to top button
Close