fbpx
ВестиМакедонијаСовети

Чаеви кои се здрави, и ги „убиваат“ маснотиите, ги топат килограмите и го забрзуваат метаболизмот

Овие три врсти чаеви ги топат килограмите, го забрзуваат метаболизмот.

Чаевите често се користат за чистење на организмот, исфрлање на вишокот вода од тела и поттикнување на варењето на храната. Овие три врсти чаеви ги топат килограмите, го забрзуваат метаболизмот.

Чај од листови од бреза – Овој напиток погоден е за лица кои сакаат да изгубат од килограмите, затоа што го поттикнува слабеењето . Познато е неговото делување во разградување на целулитот, особено на стомакот.

Чај од глуварче – ќе помогне во слабеењето ако го пиете пред јадење (најдобро 20 минути порано), но исто така може да се користи и салата од глуварче. Чај од глуварче пред оброк го стимулира излачувањето на желудник сок, ги поттикнува црниот дроб и ѓолчката на активна улога, и помага за разградување на маснотиите и холестеролот. Исто така го зголемува чувството на ситост.

„Оолонг“ чај – Овој чај спаѓа меѓу најздравите, и се нарекува „убиец на маснотиите“ затоа што помага во случај на висок холестерол, во слабеењето и за убрзување на метаболизмот. По стапка на ферментација е помеѓу црнито и зелениот чај, а количината на теин е помала од црниот, а поголема од зелениот чај. Може да биде зеленкаста боја.https://mk.tv21.tv/chaevi-koi-se-zdravi-i-gi-ubivaat-masnotiite-gi-topat-kilogramite-i-go-zabrzuvaat-metabolizmot/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close