fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Цената на дизелот паѓа

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 2,00 ден/лит и сега ќе изнесува 94,00 ден/лит.

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука за намалување на  нафтените деривати во просек за 0,42% во однос на одлуката од 25.07.2022 година.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) и на Мазутот М-1 НС не  се менуваат.

 Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 2,00 ден/лит и сега ќе изнесува  94,00 ден/лит.

 Од 28.7.2022 година од 00:01 часот максималните цени на  нафтените деривати ќе изнесуваат:

 

Моторен бензин                   ЕУРОСУПЕР БС – 95                               95,50 (денари/литар)

Моторен бензин                  ЕУРОСУПЕР БС – 98                              98,00          (денари/литар)

Дизел гориво                                    ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)                         94,00 (денари/литар)

Масло за горење                  Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)                          94,50 (денари/литар)

Мазут М-1 НС                                                                                                                                                   52,840 (денари/килограм)

 

Ова се максималните цени на нафтените деривати од 00:01 часот на 28.7.2022 година. Трговците на големо и трговците на мало со нафтени деривати и горива за транспорт можат да ги формираат цените на одделни нафтени деривати и горива за транспорт и пониско од највисоките утврдени цени.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close