Без категорија

Месните преработки ќе поскапат и до 40 отсто по Велигден ако владата не одобри бесцарински увоз на смрзнато месо

Месните преработки ќе поскапат и до 40 отсто по Велигден ако владата не одобри бесцарински увоз на смрзнато месо

Домашните компании кои произведуваат месо и месни преработки бараат од Владата продолжување на одлуката за ослободување на царините при увоз…
Субвенциите за зачувано женско јагне во 2020 година уште не се исплатени!

Субвенциите за зачувано женско јагне во 2020 година уште не се исплатени!

Во исто време од Сојузот потсетуваат и за неоствареното ветување на сточарите да им се исплатат дополнителни субвенции за оставено…
Сузана Младенова-Од фризерка во Албанија до фармер во Македонија

Сузана Младенова-Од фризерка во Албанија до фармер во Македонија

Фризерка во Албанија, фармерка во Македонија. Тоа е Сузана Младенова нашата невеста од Албанија, која пред шест години од родното Лабинотфуш, близу Елбасан во Албанија, дојде како невеста…
За шест месеци, Хоџа потрошил повеќе од 22.000 евра на кафе и ручеци

За шест месеци, Хоџа потрошил повеќе од 22.000 евра на кафе и ручеци

Министерот за земјоделство од редовите на Движењето БЕСА, Арјанит Хоџа од септември, кога беше назначен на функцијата до 28 февруари…
Од незнаење не веруваме во органска храна

Од незнаење не веруваме во органска храна

Контаминираноста на почвата е еден од клучните проблеми на животната средина во Македонија бидејќи резултира со производство на земјоделски производи…
Тутунопроизводителите субвенции ќе земат во мај месец

Тутунопроизводителите субвенции ќе земат во мај месец

На денешната прес конференција на директорот на Агенцијата за финансиска поддршка и рурален развој, Никица Бачовски најави дека субвенциите за…
Игор Мирчески доби “нокаут“ од откупувачите, остана без договори за новата реколта на тутунот

Игор Мирчески доби “нокаут“ од откупувачите, остана без договори за новата реколта на тутунот

Игор Мирчески, тутунарот кој оваа година беше на чело на протестите на тутунарите и го формираше Иницијативниот одбор на тутунари…
Блаже Стојановски-Голем е предизвикот да се биде на двете страни и лозар и винар

Блаже Стојановски-Голем е предизвикот да се биде на двете страни и лозар и винар

Блаже Стојановски (35) е млад лозар, сопственик на семејната винарија „Подрум Параџик“ од селото Ваташа во Тиквешијата. Стојановски е образован…
Михаил Корубин со прва арт-етикета за вино: Ги насликав сите вкусови и ароми на ” Carmenere”

Михаил Корубин со прва арт-етикета за вино: Ги насликав сите вкусови и ароми на ” Carmenere”

Вкусот на Carmenere се состои од ноти на пиперки, тутун, темно чоколадо и цреша, оттаму на етикетата преовладува црвената боја…
Молк од Антикорупциска и јавно обвинителство за шверцот на 100 тони на тутун

Молк од Антикорупциска и јавно обвинителство за шверцот на 100 тони на тутун

Цели две недели слушаат и гледаат, а се прават и глуви и слепи, за шверцот на 100 тони тутун на…
Земјоделието е бадијала, штом нема организиран откуп

Земјоделието е бадијала, штом нема организиран откуп

Обработува 12 хектари земјоделска површина, а своите производи ги продава на улица. Земјоделецот Драги Илиевски од тетовското село Фалише, вели…
Радоста и тагата на Гордана врежани во секоја нишка од стариот разбој

Радоста и тагата на Гордана врежани во секоја нишка од стариот разбој

– Звуци од разбој отсекогаш одѕвонувале низ демиркаписко Корешница во минатото. Годините и новото време ги  замолкнале дрвените направи за…
До 600 евра хонорар за теренските попишувачи, рокот за пријавување е уште три дена

До 600 евра хонорар за теренските попишувачи, рокот за пријавување е уште три дена

Државниот завод за статистика (ДЗС) го продолжи рокот за пријавување на кандидати кој ќе учествуваат во процесот на попишување коj ќе…
Владе Јошевски-Земјоделието е профитабилно, ако се работи професионално

Владе Јошевски-Земјоделието е профитабилно, ако се работи професионално

Ретки се младите луѓе кои со љубов ја работата земјата оставена од дедо прадедо. Млади и образовани кои имаат визија…
Пченката и сончогледот најзастапени во пролетната сеидба

Пченката и сончогледот најзастапени во пролетната сеидба

Во Кумановско-липковскиот регион се вршат последните подготовки за претстојната пролетна сеидба. Во овој момент има доволно влага во земјиштето, па…
Секој петти текстилец ќе остане без работа ако не ја добијат навреме поддршката за плати

Секој петти текстилец ќе остане без работа ако не ја добијат навреме поддршката за плати

Пратениците побрзо да го донесат законот за финансиска поддршка на плати зашто во спротивно, 20 отсто од вработените ќе останат…
Лоши прогнози за новата реколта на кочанскиот ориз

Лоши прогнози за новата реколта на кочанскиот ориз

И оваа година ќе биде лошо, прогнозираат кочанските производители  во пресрет на новата реколта на оризот. Но, засега  освен временските…
Владата одлучи да се воведе полициски час од 22 до 5 часот во следните две недели

Владата одлучи да се воведе полициски час од 22 до 5 часот во следните две недели

Од утре во 22 часот започнува полицискиот час, кој ќе трае до 05 часот наутро. Ваквата олука на владата се однесува…
Седуммина млади земјоделци од Виница добија грантови до 20 илјади евра

Седуммина млади земјоделци од Виница добија грантови до 20 илјади евра

На преубавото Трсинско езеро на средба со Мартин, Оливер, Климент, Мартин, Влатко, Мирче и Галеб. Сите живеат и работат во…
Кризата особено ги погоди жените земјоделки

Кризата особено ги погоди жените земјоделки

  Работниците ангажирани во земјоделството се особено погодени од страна на ковид пандемијата и се уште се онаа група на…
Сончево со мала до умерена облачност, попладне облачноста ќе се зголемува

Сончево со мала до умерена облачност, попладне облачноста ќе се зголемува

Времето претпладне во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне облачноста ќе се зголемува. Ќе дува…
Back to top button
Close