fbpx

Без категорија

Од полноќ поскапуваат горивата

Од полноќ поскапуваат горивата

Од ноќеска на полноќ горивата поскапуваат од денар и пол до два и пол денари за литар. Според одлуката на…
Невремето го уништи целото земјоделско производство во Сиричино

Невремето го уништи целото земјоделско производство во Сиричино

Тетовското село Сиричино, дел од Општина Јегуновце, вчера беше најпогодено од невремето со град, интензивен дожд и ветер. Од планината…
Поплавени подруми, оштетени автомобили, паднати дрвја

Поплавени подруми, оштетени автомобили, паднати дрвја

Поплавени куќи и подруми, паднати дрвја, оштетени автомобили, поплавени подвозници и улици се најчестите пријави што Центарот за управување со…
Наместо пченица и пченка на полињата во Хрватска, тиквички и аспарагус

Наместо пченица и пченка на полињата во Хрватска, тиквички и аспарагус

Плодните полиња во Славонија и Срем, во источна Хрватска, пред неколку децении беа познати како житници кои хранеа милиони луѓе.…
Македонија има нова влада

Македонија има нова влада

За изборот на новата влада на Република Северна Македонија гласаа 77 пратеници во 120-члениот парламент, 22 беа против, а немаше…
АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Денес нашата земја ќе биде во жолта фаза за опасност од високи температури

АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Денес нашата земја ќе биде во жолта фаза за опасност од високи температури

Денес нашата земја ќе биде во жолта фаза за опасност од високи температури. Во попладневните часови наместа ќе биде нестабилно…
Поплави во Скопје од невремето

Поплави во Скопје од невремето

Попладнево, Скопје беше зафатено од силно невреме. Една од најпогодените општини е Општината Гази Баба. „Во повеќе населени места низ…
Трипуновски-Земјоделецот нема да биде повеќе социјална категорија

Трипуновски-Земјоделецот нема да биде повеќе социјална категорија

Поминаа 7 тешки години, понижувања на трудот и маката на чесниот македонски земјоделец. Свртуваме нов лист. Земјоделецот нема да биде…
Град со големина на јајце убиваше домашни животни, корнеше кровови

Град со големина на јајце убиваше домашни животни, корнеше кровови

Силното невреме кое зафати дел од општината Осечина предизвика огромни штети во домовите, помошните објекти, земјоделството и домашните животни во…
Почнува изборот на новата влада во собранието

Почнува изборот на новата влада во собранието

Изборот на новата Влада почнува денеска, на собраниската седница закажана за 11 часот. Мандатарот, пратеник и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан…
Жител на Македонска Каменица тешко повреден при извршување земјоделски работи со трактор

Жител на Македонска Каменица тешко повреден при извршување земјоделски работи со трактор

  На 20.06.2024 во 09.57 во Полициското одделение Македонска Каменица било пријавено дека при извршување земјоделски работи со трактор во…
Откриена измама со ИПАРД фондовите во Албанија

Откриена измама со ИПАРД фондовите во Албанија

Средства во износ од 33 милиони евра обезбедени од Европската унија како помош за албанското земјоделство биле злоупотребени. – Бројката…
Денес сончево и многу топло-од понеделник температурите ќе бидат во благо опаѓање

Денес сончево и многу топло-од понеделник температурите ќе бидат во благо опаѓање

Во деновите од викендот нашето подрачје и понатаму ќе биде под влијание на многу топла воздушна маса од југ поради…
30-годишна Македонка загина кај Солун, три сопатнички во автомобилот се повредени

30-годишна Македонка загина кај Солун, три сопатнички во автомобилот се повредени

Триесетгодишна девојка од Македонија загина во сообраќајна несреќа во близина на Солун денеска, а три други девојки се повредени, известија…
Почна жетвата во Пелагонија-3300 кг жито по хетар

Почна жетвата во Пелагонија-3300 кг жито по хетар

Почна жетвата во Пелагонија-3300 кг жито по хетар, објави земјоделецот Митат Исмаиловски од село Будаково-Пелагонија
Земјоделките се откажаа од државната помош

Земјоделките се откажаа од државната помош

Mерките и активностите за родова еднаквост на жените од руралните средини преку нивна инклузија на пазарот на труд кои се…
ЕУ најавува царини за увозот на јајца од Украина

ЕУ најавува царини за увозот на јајца од Украина

Европската комисија во следните две седмици ќе воведе царини за увозот на јајца од Украина поради искористените квоти, изјави портпаролот…
Високите температури ги зголемија потребите за вода кај земјоделските култури

Високите температури ги зголемија потребите за вода кај земјоделските култури

Топлотниот бран што ја зафати земјава негативно влијае врз земјоделството. Почвата брзо се суши и поизразено ја губи влагата поради…
Возило со странски државјанин излета во каналот кај село Жабени

Возило со странски државјанин излета во каналот кај село Жабени

Возило кое го управувало странски државјанин излетало од патот и паднало во каналот во близина на рибникот кај село Жабени.…
Просечната плата во април 41.085 денари

Просечната плата во април 41.085 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во април годинава изнесува 41.085 денари и е за 13,7 отсто повисока отколку во…
Почна реконструкцијата на локалниот пат за село Магарево

Почна реконструкцијата на локалниот пат за село Магарево

Општина Битола започна со реализација на проектот за реконструкција на локалниот пат за село Магарево, во должина од 537 метри.…
Back to top button
Close