fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Цените на горивата остануваат исти

Еуродизел (Д-Е V) - 68,5

Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98, на Еуродизел (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) и од ноќеска на полноќ остануваат исти, а на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,633 денари за килограм, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со оваа одлука се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,29 отсто.

Малопродажната цена на Еуросупер БС 95 и натаму останува 76,5 денари за литар, Еуросупер БС-98 ќе се продава за 78,5, Еуродизел (Д-Е V) за 68,5, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 68 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ, за 0,633 денари за килограм се намалува малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и ќе изнесува 42,377 денари.

Од РКЕ посочуваат дека референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во изминатите седум дена бележат зголемување кај бензинот во просек за околу 1,040 отсто, а кај дизелот за околу 0,304 отсто, додека курсот на денарот во однос на доларот е понизок за 0,454 отсто.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close