fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Денеска до 41 степен, активиран жолт метео-аларм

Минималната температура ќе биде во интервал од 13 до 22, а максималната од 34 до 41 степен.

Времето ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен, а во западните делови умерен до засилен ветер од западен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 13 до 22, а максималната од 34 до 41 степен. Согласно вредностите на прогнозираните температури на целата територија ќе биде активирано жолто ниво на опасност од високи температури. УВ=9.

Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност попладне. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Минималната температура ќе биде околу 20, а максималната ќе достигне 39 степени.

И во четврток времето ќе биде сончево и многу топло со температури до 40-тиот степен. Од петок температурата ќе се намали, облачноста повремено ќе се зголемува и ќе има појава на локален дожд и ретки грмежи.

 

Можно е да е слика од текст кој вели „AeH 4eTBpToK (01.07) neToK (02.07) Bpeme ca6oTa (03.07) HeAeлa (04.07) Bemep noHeAeлHиK (05.07) 13 Ao 21 mиH.Tem. (°C) maK.Tem. (℃) yB 12 Ao 22 32 Ao 41 11 Ao Mህ 20 29 Ao 37 9 Ao 18 26 Ao 34 11 Ao 19 8 27 A 36 8 26 Ao 35 8 7“

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close